Pôvodne ich opisovali ako osamelé stvorenia, žijúce mimo komunity, často so záľubou vo vraždách a kanibalizme. Ježibaby na našom zozname nie sú len postavy z básní a rozprávok, ľudia ich v minulosti považovali za skutočné.
Aswang
Jednou z najznámejších čŕt archetypálnej ježibaby je jej záľuba v kanibalizme. A ktoré ďalšie monštrum zdieľa túto zvláštnosť viac ako upír? Aswang, pochádza z Filipín a je hybridom čarodejnice a upíra, ktorý kombinuje správanie oboch bytostí. Aswang loví v noci a mení sa na akékoľvek zviera, od mačky až po vlka. Akonáhle nájde svoje obete, sedí na ich domoch až do súmraku a pred vlámaním a kanibalizmom použije na prieskum svoj predĺžený jazyk, podobný hadiemu.
Muma Pădurii
Domovom ďalšej čarodejnice je Rumunsko. Hoci má vo zvyku útočiť na deti, na druhej strane tiež ošetruje zranené zvieratá v lesoch pomocou rôznych elixírov. S vypúlenými očami, vetchými rukami a poriadnou nadváhou sa Muma Pădurii odlišuje od ostatných čarodejníc tým, že sa dokáže zmeniť na starého muža, krásnu mladú ženu, mníšku a dokonca aj na strom. Muma však nie je vždy krutá, často sa iba pomstí tým, ktorí sa odvážia rúbať les pri jej dome. Dokonca z času na čas pomáha deťom, ktoré sa v lese stratili a odvedie ich domov a tiež nemá kanibalské sklony ako iné ježibaby na zozname. Podľa rumunskej legendy je vydatá za legendárneho Otca lesa.
Jenny Greenteeth
Ďalšou ježibabou je záhadná Jenny Greenteeth, ktorá rada topí deti a starších ľudí. Má niekoľko tajných skrýš a niekedy ju možno vidieť číhať vo vetvách vŕb a iných močiarnych stromov. Čarodejnica pochádza z oblasti Lancashire v Anglicku a má zelenú pokožku, dlhé, strapaté čierne vlasy a zuby ostré ako žiletka. Údajne ju spozorovali aj v Severnej Amerike v Erijskom jazere.
Soucouyant
Čarodejnice majú aj v karibskom štáte Trinidad a Tobago. Hoci termín opisuje skôr typ čarodejnice ako jedinú entitu, soucouyant charakterizuje jej schopnosť magicky sa premeniť na ohnivú guľu a veľký smäd po krvi. Soucouyant sú údajne tiež na západe Jamajky a na severe v Louisiane. Ďalšie triky, ktoré dokáže táto ježibaba, zahŕňajú jej schopnosť meniť tvary a ukradnúť kožu svojich obetí. Dokáže sa dostaťdo tých najmenších dier, ako je zámok alebo trhlina v stene, aby prenikla do domu obete. Existujú však spôsoby, ako jej utiecť - ak pred dvere položíte misku ryže, spočíta každé zrnko, kým sa pustí do vášho prenasledovania.
Yamauba
Yamauba Yokai je čarodejnica z japonského folklóru. Keď sa snaží splynúť, vyzerá ako každá iná žena po sedemdesiatke – pokiaľ si nevšimnete jej rohy a tesáky. Údajne žije v chatrčiach pozdĺž cesty a ponúka útočisko pocestným. Ak odhalíte jej démonické vlastnosti, pokúsi sa vás zožrať. Tento duch sa „vyvinul“ zo ženy, ktorá sa zatúlala do divočiny a prebudili sa u nej démonickejšie schopnosti. Ďalšia verzia podáva iný príbeh: niektoré chudobné rodiny opustili svoje dcéry, aby si uľahčili svoje bremeno a lepšie sa postarali o ostatných členov rodiny a z týchto nešťastníc sa potom stali yokai.
Baba Jaga
Baba Jga je asi najznámejšou zo zlých ježibáb. Vyzerá ako stará žena, je však oveľa väčšia ako väčšina ľudí, a má veľký nos a často niečo varí nad pecou vo svojom skromnom príbytku. Žije v „pojazdnej“ chatrči na kuracích nohách a jazdí po oblohe na mažiari, pričom ako veslo používa palicu. Legenda o Babe Jaga, jednej z najpopulárnejších postáv slovanského folklóru, má pravdepodobne pôvod v Matke Zeme v regióne. Iní historici tvrdia, že súvisí s božstvom mŕtvych, Iagaia Baba. Prvýkrát ju menovite spomínajú v polovici 18. storočia. Zatiaľ čo často hľadá deti, ktoré by strčila do guláša, pričom využíva na prieskum husi, v niekoľkých príbehoch sa príležitostne zahrala na dobrodinca. A tiež sa vydávala za Popoluškinu vílu kmotru a pomohla oslobodiť Vasilisu Krásnu od zlej nevlastnej matky.