Bonnie a Clyde

Clyde Barrow a Bonnie Parker sú notoricky známy zločinecký pár. Niektorí ich síce obdivovali pre ich riskantné kúsky, ale v prvom rade to boli bezohľadní vrahovia. Dvojica sa dopustila rôznych zločinov, vrátane únosov a bankových lúpeží a neprejavili žiadne výčitky svedomia, že vzali život každému, kto sa im postavil do cesty. Ich násilné vyčíňanie trvalo od roku 1932 do roku 1934, počas vrcholu Veľkej hospodárskej krízy. Keďže počas krízy mnohí Američania hladovali, konanie bankových lupičov podporovali, pretože banky, z ktorých kradli, neboli medzi bežnými ľuďmi práve populárne. A popularita páru ešte stúpla, keď ich policajti nedokázali postaviť pred súd. Milencom sa darilo úspešne unikať až do 23. mája 1934. To už na nich striehol v dobre pripravenej pasci špeciálny policajný tím. Otec jedného z komplicov totiž prezradil cestovný plán Bonnie a Clyda a ostreľovači si na ich ford počkali skrytí v poli. Čakali dva dni a dve noci, aby ich popravili bez súdu. Okamžite, ako sa zjavilo auto, policajti začali strieľať. Obidvoch prevŕtalo 167 projektilov a ako neskôr uviedol v správe koroner, z ich tiel vybral dovedna 43 striel. Aj to svedčí o intenzite útoku, ktorý sa už zakrátko stal predmetom sporov. Ich smrť však predstavovala koniec jednej násilnej a krvavej kapitoly v americkej histórii.

Pancho Villa

15. marca 1916 sa americký prezident Woodrow Wilson rozhodol vyslať do Mexika 6 600 vojakov, aby tam „živého alebo mŕtveho“ chytili legendárneho revolucionára, pištoľníka, zlodeja kráv, vykrádača fariem a vlakového lúpežníka Francisca Pancha Villu. Tento chlapík si totiž dovolil 9. marca s asi 600 mužmi prekročiť americké hranice a napadnúť a podpáliť mestečko Columbus. O život pritom prišlo 17 Američanov. Pancho sa tým do histórie zapísal ako jediný veliteľ cudzej ozbrojenej polovojenskej jednotky, ktorá ako prvá, a doteraz i posledná, napadla územie USA. Villa Pancho mal na krku množstvo mŕtvych. Tento legendárny pištoľník a revolucionár získal aj ďalší primát - americká armáda pri neúspešnej naháňačke prvýkrát použila ťažké tanky a lietadlá. Partizánska vojna mexického hrdinu sa stala predzvesťou neskorších neúspechov silných armád pri útokoch na malé polovojenské jednotky. Villa sa nakoniec utiahol na sever Mexika, kde sa venoval poľnohospodárstvu a v roku 1920 dostal od vlády milosť. Američania sa však s tým nedokázali zmieriť. Legendu modernej mexickej histórie napokon zastrelil 20. júla 1923 pred bankou v mestečku Parral v štáte Chihuahua doteraz neznámy útočník. V Mexiku kolujú legendy, že išlo o žiarlivého manžela, ktorého žena sa do legendárneho revolucionára zamilovala. Iní však za tým vidia „nekonečný lov“ Američanov na Villa Panchu.

Ted Kaczynski

Ted Kaczynski, neslávne známy ako Unabomber, sa stal terčom pátrania v roku 1978. Počas nasledujúcich takmer dvadsiatich rokov terorizoval USA výbušninami zaslanými poštou, ktorými chcel zničiť kapitalistický režim. Bombové útoky primárne smerovali na univerzity a úrady, ale zahŕňali aj let spoločnosti American Airlines na trase Chicago - Washington. Vyšetrovanie odhalilo, že v nákladnom priestore lietadla vybuchla bomba, ktorú niekto poslal v papierovej krabici. Trvalo ďalších šesť rokov, počas ktorých vybuchlo 7 bômb, než vznikol špeciálny tím FBI, ktorý mal teroristu nájsť a potrestať. Napriek tomu, že Kaczynski spôsobil smrť troch ľudí a ďalších 23 zranil, jeho vypátranie bolo takmer nemožné. Jednou z hlavných prekážok bola ručná výroba bômb, ktorá znemožňovala vysledovať jednotlivé komponenty. Lokalizáciu Kaczynského navyše sťažoval samotársky životný štýl v malej ručne postavenej chatke bez moderného vybavenia. Osudnú chybu urobil, keď do rôznych redakcií rozposlal 50-stranový manifest vyzývajúci k revolúcii a požadoval jeho vydanie. Prestížne redakcie ho vydali v nádeji, že niekto spozná jeho štýl vyjadrovania. A to sa aj stalo. Polícii sa prihlásil jeho brat David, ktorý spoznal jedinečný štýl písania a poskytol FBI na porovnanie súkromné listy. Zhoda potvrdila, že listy a manifest písala rovnaká osoba. 3. apríla 1996 vtrhlo komando do Tedovej chatrče, kde FBI našla množstvo súčiastok na bomby či návody na výrobu výbušnín. Jeho brat David dostal za nahlásenie zločinca odmenu milión dolárov, ktoré venoval rodinám obetí.

Ted Bundy

Ted Bundy bol jedným z najznámejších sériových vrahov 20. storočia. Polícia mu dokázala 28 obetí, avšak vyšetrovatelia sa domnievajú, že skutočný počet vrážd bol oveľa vyšší. Niektorí historici a vyšetrovatelia odhadujú, že vraždil raz mesačne, viac ako štyri roky. Jeho príjemný vzhľad a očarujúce správanie mu pomohli vyhnúť sa dolapeniu veľmi dlhé obdobie. Prvýkrát Bundyho zadržali v auguste 1975, keď sa pokúsil uniesť Carol DaRonch. Nasledujúci rok ho odsúdili a chvíľu to vyzeralo, že jeho vyčíňanie skončilo. Ale Bundymu sa podarilo utiecť, keď ho previezli do Utahu, aby ho postavili pred súd: utiekol cez okno z druhého poschodia v budove súdu. A nebol to jeho jediný útek. Trvalo niekoľko mesiacov, kým ho