Teória metánového plynu

V roku 2016 vedci objavili na pobreží Nórska niekoľko obrovských kráterov. Krátery majú dĺžku takmer kilometer a hĺbku 45 metrov. Vedci predpokladajú, že vznikli z bublín z masívnych únikov metánového plynu z morského dna, a preto si myslia, že za potopenie lietadiel a lodí v Bermudskom trojuholníku môže metán. Viacero výskumov ukázalo, že na niektorých miestach v oceáne je ho viac ako na iných. Ak plyn masívne unikne do vody, dokáže potopiť lode a zhodiť lietadlá z oblakov v priebehu niekoľkých sekúnd, takže posádkam nezostane dosť času, aby zalarmovali pomoc.

Teória elektromagnetického rušenia

Na Zemi existujú miesta, ktoré negatívnym spôsobom ovplyvňujú kompasy a spôsobujú problémy so zameraním severu. Jedným z príkladov je púšť Gobi, ďalším Bermudský trojuholník. Vedci vravia, že to spôsobuje elektromagnetické rušenie, ktoré je jedným z dôvodov havárií a miznutia lodí a lietadiel. Existuje veľa dôkazov, že posádky lodí a lietadiel ostali v oblasti Bermudského trojuholníka absolútne dezorientované. Napríklad v roku 1945 cez Atlantický oceán letelo päť torpédových bombardérov TBM Avenger. Pilot Charles C. Taylor si všimol, že jemu aj ostatným pilotom zlyhal kompas a lietadlá leteli úplne nesprávnym smerom. Poručík Taylor nariadil flotile letieť na severovýchod v domnienke, že smerujú na Floridu, ale v skutočnosti všetci leteli hlbšie do Atlantického oceánu. Keď sa lietadlá priblížili k Bermudskému trojuholníku, stratili signál, komunikácia sa vypla a lietadlá zmizli z radaru.

Sú za tým vodné smršte?

Vodné smrsšte sú podobné tornádam, ale vznikajú nad vodnými plochami. Sú natoľko nebezpečné, že vedci o nich uvažujú ako jednom z dôvodov zmiznutia mnohých lietadiel i lodí. Keď vznikne smršť, obrovský stĺpec vody doslova vystrelí z oceánu do vzduchu stovky, niekedy tisíce metrov. Ak k tomu dôjde, keď okolo pláva loď alebo letí lietadlo, môže to spôsobiť ich prevrátenie alebo zrútenie v priebehu niekoľkých sekúnd. Okrem vodných smrští niektoré časti Golfského prúdu hraničia s okrajom trojuholníka. Golfský prúd spôsobuje vznik mohutných vĺn, ktoré sú niekedy aj niekoľko sto metrov vysoké a dokážu potopiť lode a člny. Veľké vlny môžu dokonca zraziť lietadlá letiace bližšie k povrchu oceánu. Príkladom tejto teórie v praxi je zmiznutie Letky č. 19 po druhej svetovej vojne. V komunikačných záznamoch jasne počuť ako pilot vraví, že lietadlo vchádza do obrovskej „bielej vody“, a následne navždy zmizlo.

Samozrejme, mimozemšťania...

Čo by to bolo za záhadu, keby za ňou nestáli mimozemšťania? Výnimkou nie je ani Bermudský trojuholník. Neverili by ste, no niektorí ľudia veria, že Bermudský trojuholník je miestom stretávania sa mimozemšťanov, ktorí unášajú ľudí a robia na nich výskum. Údajne o tom písal v zápiskoch už Krištof Kolumbus, ktorý počas prvej plavby touto oblasťou zazrel praskajúci plameň, ktorý zasiahol more, po ktorom sa v diaľke objavilo zvláštne svetlo. Mohlo to byť svetlo z približujúcich sa lodí UFO ? 

Obrovské vlny

Ďalším vysvetlením záhady sú mohutné „krvilačné“ vlny. Podľa oceánografa Simona Boxalla, keď sa v tejto oblasti zrazí búrka zo severu a juhu, vzniknú obrovské vlny, ktoré spôsobujú veľké škody. Vedci uvádzajú, že vlny dosahujú až 30 metrov a berú so sebou úplne všetko. Práve Bermudský trojuholník leží na mieste, kde často dochádza k vzniku týchto vĺn. Ak zastihnú nejakú loď alebo lietadlo, môže to mať za následok nehodu a smrť.

Teória ľudských chýb

Mnohí odborníci vravia, že žiadna záhada Bermudského trojuholníka neexistuje. Tvrdia, že rovnako ako mnohé chyby vedú každoročne k nehodám na rôznych miestach zemegule, tak je to aj v tejto oblasti. Teória ľudských chýb vraví, že akákoľvek chyba alebo omyl kapitána lode či pilota môže mať vážne následky. Bermudský trojuholník má mnoho ostrovov, ktoré je ťažké navzájom odlíšiť. Tento zmätok vyvoláva u pilotov a kapitánov lodí väčšie predpoklady pre urobenie chyby v navigácii. Často sa stáva, že pri blúdení im dôjde palivo, čo vedie k fatálnemu koncu.

Žiadna záhada

Je za nehodami a zmiznutiami v oblasti Bermudského trojuholníka skutočne nejaké tajomstvo? Mnohí odborníci však tvrdia, že tu dochádza k zmiznutiu lodí či lietadiel rovnako ako v ktorejkoľvek inej časti planéty. Len sa o nich hovorí častejšie, lebo Bermudský trojuholník patrí medzi najnavštevovanejšie na svete. Keď dôjde v Bermudskom trojuholníku k nehode je to preto, lebo cez túto časť Atlantického oceánu cestuje najviac lodí a lietadiel na svete.