MENU
Menu
Gibraltar International Airport

Zaujímavosti Najnebezpečnejšie letiská sveta: Pot vás obleje už po prílete

Najviac leteckých nešťastí sa stane po štarte alebo pri pristávaní lietadla. Ak sa pozriete na niektoré letiská, pochopíte prečo. Keď najbližšie začnete frfľať na kvalitu slovenských letísk, spomeňte si, že sme mohli dopadnúť aj horšie.

Gibraltar International Airport
Samotný Gibraltar má rozlohu len 6,8 kilometra štvorcového a teda ak chcel letisko, musel sa uskromniť. Má pritom strategickú pozíciu na juhu Pyrenejského polostrova a je najbližšie k Afrike. Pristáť tu je však nočnou morou pre pilotov, cestujúcich aj vodičov automobilov. Pretože priamo cez pristávaciu dráhu si to šinie frekventovaná hlavná cesta. Ak pristáva lietadlo, vodičov zastavia len červené semafory, podobne ako keď ide vlak cez železničné priecestie.

Paro Airport v Bhutáne

Paro Airport v Bhutáne
Zdroj: Shutterstock

Tento ázijský štát sa chváli Ministerstvom šťastia a tým, že ľudia žijúci v tomto kráľovstve patria k najšťastnejším na svete. Ich šťastenu potvrdzuje aj letisko patriace k najnebezpečnejším na svete. Dôvodom je vysoká nadmorská výška, vysoké hory v okolí a extrémne krátka pristávacia dráha. Len o niečo dlhšia, ako majú piloti stíhačiek k dispozícii na lietadlových lodiach.

McMurdo Air Station

McMurdo Air Station
Zdroj: Shutterstock

Vždy môže byť situácia rizikovejšia, ako keď napadne prvý sneh na Prístavnom moste v Bratislave. Napríklad v takej Antarktíde. Pristávacia dráhe je tu krátka, zamrznutá, obvykle zasnežená a vyžaduje si extrémnu presnosť a zručnosť pri pristávaní. Nie vždy to však vyjde a preto je toto letisko známe aj množstvom nehôd.

Agatti Aerodrome

Agatti Aerodrome
Zdroj: Wikipedia/Julio

 Táto pristávacia dráha je extrémnou výzvou. Našťastie sa nachádza v Indii, kde si dopravou a bezpečnosťou nikdy príliš ťažkú hlavu nerobili. Nejeden európsky komisár by dostali pri pohľade na túto dráhu záchvat paniky. Jej koniec je doslova len pár metrov od hladiny oceána. Nehody však príliš nehlásia, alebo skôr neevidujú? India je skrátka divokou.

Lukla Airport

Lukla Airport
Zdroj: Shutterstock

Unikátne letisko v Nepále. Na konci vzletovej dráhy vás čaká priepasť s hĺbkou 2500 metrov. Platí: buď vzlietneš, alebo umrieš. Každopádne piloti tu majú jednu výhodu. Po opustení krátkej dráhy zaručene vlietnu. Otázkou len je, či to bude let do rokliny, alebo z nej.