V New Yorku sa miera vrážd oproti roku 2019 zvýšila o 30 percent a Chicago práve prekonalo najnebezpečnejší mesiac od začiatku 90. rokov. Pozrime sa na niektoré z najnebezpečnejších miest v Amerike na základe miery násilnej trestnej činnosti (medzi ktoré patrí vražda, znásilnenie, lúpež a násilné útoky). Pretože zdroje týchto údajov sa dramaticky líšia - často sú výsledkom politickej zaujatosti – uvádzame údaje od Federálneho úradu pre vyšetrovanie z kalendárneho roka 2018.

Kansas City, Missouri, starosta: Quinton Lucas (demokrat), počet obyvateľov: 505 198
„Mesto dobytka“ je producentom najchutnejších steakov v krajine. Kansas City je tiež hrdým domovom siene slávy bejzbalovej ligy Negro League, ktorá je poctou niektorým z najväčších hráčov, ktorí až do roku 1940 nemohli súťažiť v hlavných „bielych“ ligách. Kansas City má, bohužiaľ, tiež nekontrolovateľný problém s mierou násilnej kriminality - 1 590 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

To je 318 percent nad celoštátnym priemerom. Zvlášť nebezpečné sú vraždy, zvyčajne strelnými zbraňami. Je znepokojujúce, že väčšinu z nich polícia nevyriešila, čo zhoršuje nádej na zníženie násilnej trestnej činnosti. Miestne a štátne úrady nedávno privítali federálne úsilie o riešenie trestných činov - nazvané Operation Legend po štvorročnom LeGendovi Taliferrovi, ktorého smrteľne postrelili počas spánku, napriek tomu, že niektoré organizácie pre ochranu občianskych práv vyjadrili nedôveru federálnym agentom vyšetrujúcim miestne trestné činy.

St. Louis, Missouri, starostka: Lyda Krewsonová (demokratka), počet obyvateľov: 293 792
St. Louis je na jednej strane na stredozápade hlavným ekonomickým centrom a domovom desiatich spoločností z rebríčka Fortune 500 a tiež producent najobľúbenejšieho piva v krajine, Budweiser. V skutočnosti bola jeho miera nezamestnanosti pred pandémiou nepatrných 3,4 percenta. Nízka nezamestnanosť však nemala vplyv na mieru násilia, 1 800 násilných trestných činov na 100-tisíc obyvateľov je takmer päťkrát viac ako národný priemer.

V roku 2018 došlo k 187 vraždám, čo predstavovalo 61 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, čo z neho urobilo hlavné mesto vrážd v USA. Nízka miera riešenia násilných trestných činov tento problém ešte prehĺbila. Minulé leto v St. Louis došlo k usmrteniu asi tucta detí - niektoré boli iba batoľatá, pričom koncom augusta zatkli len jedného páchateľa.

Birmingham, Alabama, starosta: Randall Woodfin (demokrat), počet obyvateľov: 208 940
Na prelome 20. storočia sa mesto, ktoré zostáva najľudnatejším miestom Alabamy, pozoruhodne rýchlo rozvíjalo od niekoľkých malých domov a firiem až po jednu z najpôsobivejších častí mesta v krajine. Premena bola taká účelná a rozsiahla, že si Birmingham vyslúžil prezývku Magické mesto. Mesto s vyše 200-tisíc obyvateľmi je dnes jedným z najväčších bankových centier v krajine.

Južanské čaro Birminghamu však poriadne tlmia bujnejúce násilné zločiny. Miera kriminality v meste je 1 912 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, čo je päťkrát viac ako celoštátny priemer. Agresívne útoky predstavujú obzvlášť vysoké percento, asi 70 percent z celkového počtu. Našťastie pre obyvateľov Birminghamu môže mesto čoskoro opustiť tento potupný zoznam.  Podľa policajného oddelenia násilná trestná činnosť v Birminghame zatiaľ v tomto roku klesla o 26 percent. Počet znásilnení a lúpeží klesol na polovicu, aj keď prípady vrážd zaznamenali len mierny pokles. Koľko z toho je dôsledok obmedzení súvisiacich s pandémiou (a teda pravdepodobne po jej ukončení stúpnu), sa ešte len ukáže.

Memphis, Tennessee, starosta: Jim Strickland (demokrat), počet obyvateľov: 647 374
Ďalšie južné mesto s pestrou históriou získava na zozname nežiaducu striebornú medailu: násilie je rovnako súčasťou identity Memphisu ako bluesová hudba, grilovanie a FedEx. Násilie v Memphise má v záznamoch jednu z najnákladnejších vrážd v amerických dejinách. Keď v apríli 1968 zavraždili Dr. Martina Luthera Kinga, Jr., vo veľkých mestách po celej krajine vypukli nepokoje, ktorých následky sú badateľné aj po polstoročí. Strata charizmatického vodcu v kombinácii s obrovským pálením a rabovaním bola úderom, ktorý zastavil a následne rozbil hnutie za občianske práva zo 60. rokov.

Odvtedy sa Memphis stal domovom pre niektoré z najhorších násilností v oblasti strelných zbraní v krajine. Jeho násilná kriminalita v roku 2018 predstavovala 1 943 prípadov na 100-tisíc obyvateľov, čo je ohromujúcich 411 percent celoštátneho priemeru a zahŕňala 186 vrážd, z ktorých viac ako polovica súvisela so zbraňami. Dlhotrvajúca „strelecká horúčka“ v Memphise viedla úrad amerického generálneho prokurátora k spusteniu programu znižovania počtu strelných zbraní v meste. Má názov Project Guardian a je súčasťou úsilia na zabezpečenie federálnych zdrojov a pracovných síl na zmiernenie násilnej trestnej činnosti, zlepšenie previerok osôb vykonávajúcich nákup zbraní a zásah proti kupujúcim, ktorí podvádzajú pri kúpe strelných zbraní.

Detroit, Michigan, starosta: Mike Duggan (demokrat), počet obyvateľov: 667 272
Detroit je jediné mesto v krajine s mierou násilnej kriminality presahujúcou dvetisíc prípadov na 100-tisíc obyvateľov - čo je o 428 percent viac ako celoštátny priemer. Detroit zaznamenal jeden z najprudších poklesov populácie za posledné polstoročie. Na vrchole 50. rokov bolo mesto domovom 1,8 milióna ľudí. Rušenie pracovných miest v automobilovom priemysle však spôsobilo zníženie počtu obyvateľov pod 70-tisíc.

Viac ako tretina z nich žije v chudobe a, čo je hrozivejšie, počas pandémie COVID-19 sa zvýšila miera nezamestnanosti v Detroite z 9,8 percenta na 39,2 percenta. Keď mesto stratí viac ako polovicu obyvateľov, komplikuje to i prácu polície. Veľké časti mesta obsahujú opustené chátrajúce budovy, ktoré slúžia na obchodovanie s drogami a násilnú trestnú činnosť. Je ťažké vidieť nádej v tak strašidelnom meste so zlomeným srdcom, ktoré kedysi doslova poháňalo ekonomiku svojho regiónu.