Reklama

Najlukratívnejšie umelecké zločiny: Zmizli ozajstné skvosty

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Aktivisti vyliali zemiakovú kašu na obraz francúzskeho maliara Clauda Moneta!
    Reklama
    magazin.sk

    Marcos

    Externý prispievateľ

    Umenie nie je len o kráse, ale aj o poriadnych peniazoch. A kde to šuští bankovkami, tam to láka aj delikventov bez štipky vkusu. Aj preto mnohé diela ukradli skutočne pirátskym spôsobom a v mnohých prípadoch zrejme na želanie konkrétneho klienta, ktorý chce mať jedinečný predmet iba pre seba.

    Časti z Gentského oltára

    V roku 1934 v noci 10. apríla ktosi ukradol dve časti Gentského oltára z 15. storočia od Jana a Huberta Van Eyckovcov. Zlodeji panel rozrezali vertikálne na polovicu. Prvá polovica bola zadná strana s grisaillovým obrazom svätého Jána Krstiteľa. Zlodej ju nechal v úschovni batožín na železničnej stanici v Gente, na znak toho, že má obe časti. Za druhú stranu žiadal výkupné 22 300 dolárov. Problémom bolo, že zlodej Arsene Goedertier, ktorý poslal anonymný list so žiadosťou o výkupné, zomrel skôr, ako prezradil, kde obraz ukryl. Dodnes zostáva nezvestný. Nebola to však prvá krádež tohto 12-panelového oltára. V priebehu svojej 588-ročnej histórie ho celý, alebo niektorú z častí ukradli pri viac ako desiatke príležitostí.

    Mona Lisa pod parketami

    Mona Lisa je pravdepodobne najznámejším obrazom na svete. Dnes ho prísne strážia za nepriestrelným sklom, ale užil si svoje. Vincenzo Peruggia, taliansky tesár, a jeho dvaja kolegovia, obraz ukradli v roku 1911a utiekli s ním vlakom. Perugia ho ukryl pod podlahové dosky svojho parížskeho bytu. Po dvoch rokoch sa pokúsil predať umelecké dielo obchodníkovi vo Florencii, no potenciálny kupec zavolal riaditeľovi galérie Uffizi, ktorý zavolal políciu. Mona Lisa síce nemala v úkryte celkom ideálny život, ale našťastie vyviazla bez poškodenia.

    Búrka na Galilejskom mori

    Traduje sa, že Búrka na Galilejskom mori od Rembrandta je jedinou Rembrandtovou prímorskou krajinomaľbou zobrazujúcou Ježiša a zázrak upokojenia Galilejského jazera. Rembrandt namaľoval Búrku na Galilejskom mori v roku 1633. Avšak dnes ju nemôžete vidieť v žiadnom múzeu. Je to jedno z najcennejších chýbajúcich umeleckých diel na svete. FBI v roku 2013 mala stopu, no odvtedy prešlo už pár rokov a žiadne nové informácie sa neobjavili. Za tipy vedúce k nájdeniu obrazu bola vypísaná odmena päť miliónov dolárov.

    Van Goghovo zátišie v Gíze

    Najväčšia umelecká lúpež 21. storočia je určite krádež van Gogha z roku 2010. Múzeum Mohameda Mahmúda Chalíla v Gíze navštívilo v ten deň iba deväť ľudí, no dielo aj tak ktosi vyrezal z rámu a ukradol. Obraz má údajne hodnotu 50 až 55 miliónov eur, no dodnes sa nenašiel. Je však viac ako pravdepodobné, že je buď stratený, alebo ho má vo svojej zbierke niekto, kto ho nikdy nepredá. Pretože predať ho by znamenalo okamžite putovať do väzenia, nakoľko zberatelia, múzeá aj polícia už dnes intenzívne spolupracujú na potláčaní umeleckých zločinov.

    Falošné umenie

    Bývalého newyorského majiteľa galérie Larryho Salandera nedávno odsúdili na 6 až 18 rokov väzenia za podvádzanie investorov, umelcov a klientov. Predpokladá sa, že pomocou rôznych taktík, ako je predaj falzifikátov, získal približne 120 miliónov dolárov. Mnohým ostali len falošné kúsky umenia a peniaze sa ocitli v nenávratne.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Marcos

    Externý prispievateľ
    Ťažko nájsť tému, o ktorej by už nepísal. Dlhoročný spolupracovník Magazínu píše o vzťahoch, zdraví aj zážitkoch, ktoré by človek v živote nemal vynechať.