Volá sa Double Diamond (Dvojitý diamant) a pochádza z plemena Texel, ktoré vyšľachtili v Holandsku. Na aukciách sa podobné zvieratá bežne predávajú za šesťciferné sumy, ale za žiadneho barana zatiaľ kupec nezaplatil viac.

Texelská ovca má veľmi jemné mäso a jej vlna sa používa na výrobu pančuchovej priadze. Double Diamond vraj bol v tomto smere absolútne dokonalý a ani po genetickej stránke nemal chybu. Chovatelia oviec z celej Veľkej Británie sa preto počas celonárodnej aukcie v škótskom Lanarku odušu predbiehali v prihadzovaní. Zvíťaziť však mohol len jeden z nich.

„Bol to nervydrásajúci zážitok,“ uviedol Jeff Aiken, jeden z chovateľov, ktorý sa dokonca spojil s dvomi konkurentmi, len aby mohli ponúknuť čo najviac peňazí. „Vedeli sme, že toto zviera bude výnimočné, a našlo sa asi osem ľudí, ktorí ho naozaj veľmi chceli.“

Aiken sa ešte pred aukciou spojil s iným chovateľom za účelom ponúknutia čo najvyššej sumy. Keď ale dvojica počas dražby videla, do akých výšin sa cena ženia, boli radi, keď sa k nim pridal ešte jeden chovateľ. Trojica vďaka tomu dokázala zozbierať v prepočte 410-tisíc eur a zvíťazila. Predchádzajúci rekord mal pritom hodnotu „len“ 258-tisíc eur a pochádzal z roku 2009.

Čo teraz Double Diamond čaká? Traja výhercovia si budú barana na svojich chovoch striedať a pripúšťať ho k svojim texelským ovciam. Keď bude starší, budú mu odoberať spermie na umelé oplodňovanie, aby mohol jeho rod pokračovať aj potom, ako už nebude môcť prirodzenou cestou podať žiadaný výkon. Jedno je ale isté: aby splnil očakávania majiteľov, bude sa musieť poriadne snažiť.