Možno je zvláštne písať o ľadovej ceste uprostred horúceho augusta, ale aspoň sa schladíte. Táto dopravná tepna spája estónske pobrežie s ostrovom Hiiumaa a v podstate ide len o kus zamrznutého Baltského mora. Jazda po nej je ale naozaj nezabudnuteľným zážitkom. Odhliadnuc od faktu, že auto jazdí de facto cez more, sú tu aj zvláštne dopravné predpisy. Nesmie sa tu jazdiť po západe slnka, je zakázané mať zapnutý bezpečnostný pás a proti predpisom je aj jazda rýchlosťou medzi 25 až 40 kilometrov za hodinu.

Cestovanie po ľade je odpradávna súčasťou estónskej kultúry. Rytieri jazdili cez ľad na ostrovy už v 13. storočí, ostrovania využívali ľad pre rýchlejšiu dopravu ťažkých zásob z pevniny a aj pre zvieratá ako medvede, vlky či losy išlo o dopravný koridor. Do dnešného dňa je cesta po ľade rýchlejšia a lacnejšia než plavba trajektom.

V zime, keď je ľad dostatočne hrubý, prejdú po tejto ceste stovky áut denne. Musia však dodržiavať prísny rýchlostný limit. Ak totiž ide vozidlo rýchlejšie než 25 a pomalšie než 40 kilometrov za hodinu, pneumatiky a pohyb auta vytvára vibrácie, ktoré pri dlhodobom pôsobení ľad narušia. Ten praskne a pošle vozidlo do mokrého hrobu.

Niektorí ľudia síce vravia, že reči o vibráciách nie sú pravdivé, ale nik nemá odvahu dokázať to na vlastnej koži. Z dôvodu možného prasknutia ľadu tu tiež posádka auta nesmie mať zapnuté bezpečnostné pásy, aby mohla rýchlejšie opustiť kabínu.

Na ceste dlhej 26 kilometrov je tiež zakázané zastaviť a minimálne rozostupy medzi autami sú 250 metrov. Na cestu tiež vstupovať len v aspoň trojminútových intervaloch.

Odvážili by ste sa jazdiť po takejto ceste? Dajte nám vedieť v komentároch.