Tigrí útok na zootechnikov

Rok 2022 sa začal veľmi drsne pre troch zootechnikov v safari parku Nasu v Japonsku, keď ich napadol 181-kilogramový bengálsky tiger. Začiatkom januára vošiel zamestnanec s kolegyňou do voliéry s tigrami, aby v nej vykonali bezpečnostnú kontrolu. Na ich prekvapenie zistili, že niekto deň predtým zabudol zamknúť klietku, takže stretli tigricu Voltu tam, kde nemala čo hľadať. Volta sa na nich vrhla a mladej kolegyni odhryzla ruku. Na pomoc im prišiel tretí kolega, no ani jeden sa zúrivému zvieraťu neubránil. Trvalo viac ako 30 minút, kým veterinárny lekár šelmu upokojil. Zootechnikov hospitalizovali s veľmi ťažkými zraneniami, našťastie, všetci prežili.

Hroch zaútočil na dieťa

Možno by ste to nepovedali, ale hrochy patria medzi najnebezpečnejšie zvieratá. Ročne zabijú viac ako 500 ľudí. V decembri 2022 sa stal objektom útoku dvojročný Iga Paul. Chlapček sa hral pred rodinným domom v Ugande, keď na neho zaútočil hroch z neďalekého jazera Edward. Prvé správy tvrdili, že zviera prehltlo dieťa celé a neskôr ho vyvrátilo, keď do neho sused začal hádzať kamene. Záchranári neskôr upresnili, že v tlame hrocha bola iba Igova hlava a ramená. Tak či onak, chlapec mal šťastie, pretože sa nakoniec úplne uzdravil. Viete si predstaviť tie devastačné zranenia, keďže ostré zuby hrocha môžu dorásť do dĺžky pol metra a ich uhryznutie sa rovná tlaku 907 kilogramov.

Pytón prehltol ženu

Ľudia vždy hovoria, že hady sa nás boja viac, ako my ich. Nie vždy to platí. Taký 6,7 metra dlhý pytón dokáže zožrať čokoľvek, čo mu skríži cestu. A v októbri 2022 to bola 54-ročná Jahrah, ktorá bola zjavne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Podľa jej manžela, Jahrah odišla z domu do práce, ale nikdy sa už nevrátila. Neskôr pri hľadaní našiel niektoré z jej vecí v lese, preto zorganizoval pátraciu skupinu. Záchranári narazili na obrovského hada s podozrivým vydutím. Keď ho zabili a rozrezali, v jeho vnútri našli ženine telo.

Slon zabil ženu a zaútočil aj na jej pohrebe

Jeden z najzvláštnejších príbehov minulého roka sa týkal slona, ktorý zabil ženu, ale potom vtrhol aj na pohreb a zaútočil na jej mŕtvolu. V júni 70-ročná Maya Murmuová kráčala k studni v indickej Odiši, keď natrafila na ázijského slona, ktorý utiekol z neďalekej rezervácie. Obrovské zviera ženu pošliapalo a utieklo. Napriek tomu, že ju okamžite previezli do neďalekej nemocnice na ošetrenie, zomrela. Viete si však predstaviť zdesenie ľudí, keď uprostred pohrebného obradu sa opäť objavil slon, ktorý si to namieril priamo k jej pozostatkom? Chytil ženine telo do chobota, roztočil ho a znova pošliapal. Neuveriteľné.

Aligátor utopil muža

Aligátory akosi patria k juhu USA. Len v Južnej Karolíne žije približne 100 000 týchto obrovských plazov. Napriek hrôzostrašnému vzhľadu sú však útoky aligátorov zriedkavé. Keď k tomu dôjde, väčšinou sú „páchateľmi“ zvieratá, ktoré stratili prirodzený strach z ľudí. Napríklad, keď ľudia kŕmia aligátorov, čím ich podporujú, aby zmýšľali o ľuďoch ako o zdroji potravy. Prípadne, keď je aligátor denne v prítomnosti ľudí, napríklad pri golfových ihriskách a keď sa mu niečo znepáči, zaútočí. Takto to pravdepodobne bolo v prípade Michaela Burnsteina v júni 2022. Podľa správ, Burstein kosil trávu pri rybníku v Myrtle Beach Golf klube, keď sa na neho z vody vyrútil 3,4 metra dlhý aligátor. Schytil Michaela za nohu a stiahol ho pod hladinu. Muž nemal šancu - záchranári po čase vylovili už len jeho roztrhané telo.

Agresívne opice

Júl sa niesol v znamení jedného z najstrašnejších útokov roka, keď skupina opíc druhu makak rhesus zaútočila na rodinu v indickom štáte Uttarpradéš a zabila dieťa. 18. júla išiel Nirdesh Upadhyay s manželkou a malým synom relaxovať na terasu obytného domu na treťom poschodí. Zatiaľ čo si užívali čerstvý vzduch, niektoré z opíc, ktoré sa potulovali mestom, vyliezli na strechu. Nirdesh sa pokúsil s manželkou utiecť späť do domu, ale zakopol a stratil kontrolu nad štvormesačným synom, ktorého držal v náručí. S desivou rýchlosťou ho jedna z opíc chytila a hodila zo strechy dolu na ulicu. Bohužiaľ, chlapec zraneniam podľahol.