Pomáha komplexnejšej pamäti

Ukazuje sa, že vďaka dlhej histórii vývoja človeka s hudbou sa naše mozgy vyvinuli tak, aby mali svoje vlastné nervové dráhy len na spracovanie hudby a zapamätanie si skladieb. To znamená, že ak hudbu používame správne, môžeme ju využiť ako nástroj na zapamätanie si zložitých častí informácií. Možno to poznáte, že pieseň sa naučíte omnoho skôr ako bežný text. A navyše pri hudbe sa mnohým ľuďom omnoho lepšie učí a rýchlejšie si pamätajú. Dnes už viete, prečo. Využívate tajné dráhy hudby.

My Way od Franka Sinatru spôsobila vraždy

Na Filipínach je karaoke veľmi obľúbené, až na jednu skladbu, ktorá je zakázaná. Je to práve My Way. Ban dostala po niekoľkých násilných incidentoch, pri ktorých boli ľudia, ktorí pieseň spievali, často napádaní a mnohí aj zavraždení priamo v bare. Pravdepodobným dôvodom, prečo sa tak stalo, je, že na Filipínach je to neuveriteľne populárna pieseň. To znamená, že v podstate každý má naozaj vyhranený názor na to, ako by mala znieť, a ak sa toho chytí amatér, oheň je na streche.

Spôsobila revolúciu

Po druhej svetovej vojne sa spustila železná opona a polovica Európy bola pod sovietskym vplyvom. Keď sa Sovietsky zväz v 80. rokoch začal oslabovať, veľa krajín zbadalo šancu osamostatniť sa. Nakoniec to bola hudba, ktorá oslobodila Estónsko od Sovietov neuveriteľným spôsobom. Spevácka revolúcia sa začala v polovici 80. rokov 20. storočia a bola masívnym súborom pokojných speváckych protestov, ktoré v priebehu rokov pokračovali s cieľom zlomiť sovietsky vplyv. Vďaka týmto snahám v roku 1991 Estónsko znovu získalo svoju nezávislosť.

Ako rozbiť sklo hlasom

V niektorých prípadoch sa spevákom skutočne môže podariť rozbiť okná či veľa pohárov naraz, hoci tento efekt je vzácny. Rozbitie množstva sklenených okien by vyžadovalo silnejší zosilňovač zvuku alebo skutočne tenké okná. Hoci to môže byť zaujímavý trik, je náročné trafiť presné noty, ktoré spôsobia také vibrácie, že sklo praskne. No naozaj sa to dá. Hudba môže pôsobiť aj ako kladivo.

Hudba lieči

Hudbu mnohí odporúčajú na zlepšenie nálady a súčasne aj lepšie zvládanie bolesti. Ukázalo sa, že hudba sa spája s emocionálny centrom nášho mozgu a pomáha znižovať stres, depresiu a úzkosť. Chemickým vyjadrením dobrých pocitov, ktoré máme z počúvania našej obľúbenej hudby, sú endorfíny uvoľnené počas počúvania. S aktívnym zapojením je to ešte lepšie. Spievaním alebo hraním si môžeme zvýšiť hladinu serotonínu, čo nás robí šťastnými.