Časť potrubia s dĺžkou 478 metrov

V roku 2017 na trajekte prepravovali z Nórska do Alžírska časti obrovského potrubia. Nehoda však spôsobila, že 12 rúr spadlo do mora. Neuveríte, no niektoré niesol prúd stovky kilometrov a vyplavil ich až pri pobreží Anglicka. Najdlhší kus potrubia skončil na pláži v Norfolku a meral 478,5 metra. Mal priemer takmer 2,5 metra, takže ním bez problémov mohlo prejsť aj auto. Chvíľu bolo potrubie atrakciou, pretože miestni obyvatelia sa snažili po rúrach kráčať alebo v nich plávať.

Praveké žraloky

Medzi najvzácnejšie žraloky, ktoré skrývajú hlbiny oceánov patria žralok úhorovitý a žralok Owstonov. Oba sú prehistorické, pretože plávali v oceánoch ešte v časoch, keď po Zemi chodili dinosaury. Žralok úhorovitý vyzerá ako mýtický morský had s telom podobným úhorovi a 300 zubami usporiadanými v 25 radoch. Žralok Owstonov má predĺžený ňufák a čeľuste, ktoré sa pri uhryznutí vysúvajú. Oba žraloky žijú tisíce metrov pod hladinou, čo znamená, že ich ľudia často nevidia. Niekedy sa však zachytia v rybárskych sieťach alebo ich vyplaví na breh, ale zvyčajne sú už mŕtve v dôsledku zmeny tlaku oproti ich prirodzenému prostrediu. V roku 2007 pri pobreží Japonska objavili živého žraloka úhorovitého, ktorého previezli do morského parku Awašima, avšak o niekoľko hodín uhynul.

Náhrobné kamene

Na Ocean Beach v San Franciscu sa často objavujú náhrobné kamene. Hoci to znie strašidelne, lebo to evokuje predstavu „podvodných“ cintorínov, existuje jednoduché vysvetlenie. Začiatkom 20. storočia úrady uzavreli väčšinu cintorínov v San Franciscu, aby mohli postaviť nové budovy kvôli rastúcemu počtu obyvateľov. Mesto telá premiestňovalo bezplatne, ale premiestňovanie náhrobných kameňov bolo finančne náročné. Preto tie, ktoré tam zostali, príliv prinesie až na breh. Niektoré z mramorových náhrobných kameňov na pláži sú úplne celé, akoby ich vyrobili iba včera.

Explodujúce veľryby

Vedeli ste, že mŕtvola môže vybuchnúť? Dochádza k tomu v dôsledku nahromadenia plynu produkovaného počas procesu rozkladu. Zo všetkých tvorov vybuchujú najšokujúcejším a najúžasnejším spôsobom veľryby, a to kvôli ich obrovskej veľkosti. Keď v roku 2013 našli rybári na Faerských ostrovoch vyplaveného vorvaňa, rozhodli sa, že ho narežú, aby uvoľnili nahromadený plyn. Napriek tomu spôsobili obrovskú explóziu a po celej pláži sa roztrieštili veľrybie vnútornosti. K ešte dramatickejšiemu výbuchu došlo v roku 2004 na Taiwane, keď počas prepravy vybuchla 50-tonová mŕtva veľryba, ktorá smerovala do výskumného centra. Vnútornosti zasypali obchody, autá a chodcov prechádzajúcich okolo.

Obrovské snehové gule

Vo veľmi špecifických podmienkach sa na okrajoch vodných plôch prirodzene môžu vytvárať veľké snehové gule, ideálne na postavenie snehuliakov. Expert na počasie BBC, George Goodfellow vysvetľuje, že snehové gule začínajú ako malé kúsky ľadu, ktoré „rastú“, keď morská voda zamŕza na povrchu. Pôsobením vĺn sa gule stávajú ešte guľatejšie a hladšie a po odlive zostávajú na brehu. Na Sibíri v roku 2016 našli gule, ktoré dosahovali až meter a boli roztrúsené po 18 kilometroch pobrežia. Pomerne vzácny prírodný úkaz zaznamenali aj vo Fínsku v roku 2015, kde na pláži na ostrove Hailuoto našli snehové gule od veľkosti vajec až po futbalové lopty. Mohutné snehové gule môžu vznikať aj vo vodách jazera, rovnaké našli na brehu jazera Michigan.

Vrece plné ľudských rúk

Pred niekoľkými rokmi na pobrežie Salishského mora, ktoré sa nachádza medzi Britskou Kolumbiou a Washingtonom, vyplavilo množstvo čiastočne rozložených ľudských nôh v topánkach. Keďže mäkké väzy členku hnijú skôr ako zvyšok tela, vztlak topánok vyniesol nohy na hladinu. V roku 2018 na ostrove Amur na Sibíri našli tašku obsahujúcu 27 párov rúk. Vyšetrovací výbor Ruskej federácie vyhlásil, že „strašidelné“ vrece nemá kriminálny príbeh. Vyšetrovatelia zistili, že ruky boli „zlikvidované spôsobom, ktorý zákon povoľuje“ vo forenznom laboratóriu v neďalekom meste Chabarovsk. Nie je však známe, prečo ruky oddelili a zlikvidovali v laboratóriu. V ich blízkosti objavili aj ďalší zdravotnícky materiál, ako sú obväzy a jednorazová nemocničná obuv, ale nie sú žiadne ďalšie informácie o tom, prečo bolo vo vreci toľko rúk a prečo skončili v mori.