MENU
Menu
Stôl čarodejnice.

Zaujímavosti Najbizarnejšie čarodejnícke predmety: Vyrábali sa aj sviečky z tuku obesencov

Čarodejníctvo vzbudzovalo strach a rešpekt odnepamäti. Nečudo, že sa mu ľudia snažili vzdorovať a z dnešného pohľadu neraz morbídnymi spôsobmi. Dodnes nachádzame v rôznych skrýšach magické predmety, ktoré ich mali ochrániť pred zlom.

Zakopané fľaše proti čarodejniciam
K jedným z „protičarodejníckych“ opatrení patrilo naplnenie fľaše močom, slanou vodou či vínom. K tekutine ľudia pridali špendlíky, ihly a nechty, červenú niť a rozmarín, fľašu zapečatili korkom a zakopali na pozemku. Amulet mal chrániť pred duchom, pretože keby vás predsa len „navštívil“, v moči alebo víne sa mal utopiť.

Žabie rakvy
Podľa fínskej legendy kedysi žabie rakvy slúžili ako kontra-magické opatrenia. Podľa legendy ste najskôr museli chytiť žabu a uložiť ju na chrbát so zviazanými zadnými končatinami do vopred vyrezanej malej rakvy z jelšového dreva. Na zviazanie slúžil červený povraz. Rakva sa potom prebila deviatimi klinčekmi, pričom ten posledný šiel žabe cez srdce. Následne ľudia rakvu pochovali, pričom sa za žabu modlili ako na skutočnom pohrebe. Žabka zo záhrobia chránila ľudí pred zlom a následkami, ktoré spôsobili jej „pozostalí“.

Kosť z penisu mývala
Mágia z oblasti amerického pohoria Appalače a jej praktiky sú naozaj zvláštne. Keď zahynul medvedík čistotný, ten, kto ho našiel, mu musel vybrať baculum. Je to kosť, ktorá je súčasťou penisu niektorých cicavcov. Kosť vhodil do vriacej vody, aby odstránil posledné kúsky mäsa a tuku, a nechal ju usušiť. Sušené baculum potom slúžilo ako magický predmet na pritiahnutie lásky. Ľudia ju zvykli uložiť pod verandu, aby udržala v dome lásku, alebo ju rozdrvili na prášok a ten rozsypali pod posteľ, aby pomohla zvýšiť libido a sexuálnu výdrž.

Vysušené ľudské ruky a mačky
V 18. storočí sa diali skutočne zvláštne veci. Keď obesili muža za zločin, ešte kým visel, mu uťali ruku. Vložili ju do suda naplneného zmesou soli a ľadu a nechali vyschnúť. Všetok tuk z obesenca odobrali a spracovali na výrobu sviečok. Keď ruka správne zmumifikovala, vložili do nej sviečku. Horiaca sviečka mala chrániť obyvateľov domu pred zlodejmi a čarodejnicami. Podobne ľudia nechávali vysušiť mačky, ktorých telá následne zamurovali do stien domu. V starých britských domoch ich môžete nájsť dodnes.

Kôň z jelše
Európania sa okrem ochrany svojich obydlí pred čarodejnicami zaujímali aj o zdravie a šťastie koní. Kým postavili novú stajňu, z jelše vyrezali koňa v reálnej veľkosti. Koník dostal vlastnú menšiu stajňu a košík, z ktorého mohol „jesť“.

Keď zahynul medvedík čistotný, ten, kto ho našiel, mu musel vybrať baculum. Je to kosť, ktorá je súčasťou penisu niektorých cicavcov.
 

Kôš naplnili jačmeňom a ortuťou a dreveného koňa prikryli dekou. Na koňa namaľovali oči krvou z reálneho koňa, malú stajňu odsunuli na iné miesto a na tomto mieste postavili stajňu pre kone. Magická prax mala zabezpečiť, že kone budú vždy zdravé, nakŕmené a šťastné.

Skrytá obuv v stene
Vedeli ste, že ukryté topánky slúžia na odradenie rôznych foriem zla, ako sú napríklad duchovia, démoni a čarodejnice? Rodičia vzali topánky svojho dieťaťa a ukryli ich do najbližšej steny. Dôvod, prečo používali detské topánky bol ten, deti sú nevinné bytosti a ich obuv v stenách mala vytvoriť bariéru proti zlu. V jednom dome v Tasmánii pri rekonštrukcii nový majiteľ našiel v stenách, komíne a podkroví najmenej 40 topánok. Okrem nich tam boli aj klobúky a hračky, ktoré slúžili na ten istý účel.