Mýtus: Kleopatra bola krásna
Kleopatra VII. z dynastie Ptolemaiovcov bola v rokoch 51 až 30 pred Kristom poslednou faraónkou Egypta a poslednou nezávislou staroegyptskou vládkyňou. Kleopatra vraj bola neodolateľne krásna, pričom mnohé umelecké diela ju opisujú ako mimoriadne zvodnú ženu. Jej meno nesie dokonca množstvo moderných kozmetických salónov. Pravda je však iná. Podobizeň na rímskych minciach ukazuje, že Kleopatra mala mužské rysy, veľký nos, vyčnievajúcu bradu a tenké pery. Nebola teda žiadnym prototypom ženskej krásy. Na druhej strane jej nechýbala odvaha a rozum, takže pravdepodobne viac vynikala múdrosťou ako fyzickou krásou.

Mýtus: Egypťanov fascinovala smrť
Keďže staroveký Egypt je známy pyramídami, múmiami a impozantnými bohmi, je ľahké dospieť k záveru, že Egypťania boli doslova posadnutí smrťou. V skutočnosti to tak nebolo. Egypťania urobili z pochovávania rituál, ktorý bol vlastne veľkou oslavou života. Vnútro hrobiek neraz symbolizovalo oslavu poľnohospodárstva, poľovníctva či rybolovu. Mumifikácia bol spôsob ako udržať mŕtvolu „živú“, pripravenú na akúsi idealizovanú formu ďalšieho každodenného života. Je teda zrejmé, že Egypťanov fascinoval život, nie smrť.

Mýtus: Pyramídy postavili mimozemšťania
Stále existujú ľudia, ktorí veria, že Egypťania boli v kontakte s mimozemšťanmi. Tvrdia, že pyramídy sú nadľudským dielom a niektoré nástenné maľby v nich v skutočnosti zobrazujú mimozemšťanov. Tieto tvrdenia však urážajú dedičstvo starých Egypťanov. Veľká pyramída v Gíze je ohromujúca, no jej konštrukcia neprekročila geniálnych astronómov, vedcov a architektov tej doby. Hoci bola najvyššou „budovou“ takmer štyritisíc rokov, ešte to neznamená, že Egypťania sa priatelili s mimozemšťanmi.

Mýtus: O Egypte už vieme všetko
Mnohí veria, že všetko, čo sa dalo o starovekom Egypte zistiť a objaviť už vieme, a preto je egyptológia ako vedný odbor „mŕtvy“ a neperspektívny. Nie je to pravda. Staroveký Egypt stále fascinuje novými objavmi, ktoré vrhajú nové svetlo na egyptskú civilizáciu. V katakombách pyramíd vedci nachádzajú stále nové múmie, len pred dvoma rokmi archeológovia objavili 4 500-ročný rampový systém, ktorý by mohol objasniť vznik Veľkej pyramídy v Egypte. K famóznemu objavu došlo vo východnej časti egyptskej púšte.  Výskumníci tvrdia, že zariadenie dokázalo vo veľkej miere odbremeniť starovekých stavebníkov pyramídy od nosenia ťažkých blokov.

Mýtus: Pôvod hieroglyfov je magický
Zdá sa, že mnoho ľudí stále verí, že starí Egypťania vymysleli hieroglyfy. Primitívne hieroglyfy pravdepodobne priniesli do Egypta západoázijskí útočníci. Ďalším mýtom je, že hieroglyfy boli jazykom kliatby a magických zaklínadiel. V skutočnosti slúžili na neškodné nápisy alebo historické zobrazenia. V hrobkách sa veľmi zriedkavo nachádzajú kliatby a ak, tak len vo veľmi miernej forme, napríklad ako hovorí jeden z textov: „Nebude mať žiadneho dediča“. Je zaujímavé, že kým neobjavili Rossetskú dosku v roku 1798, väčšina vedcov verila, že hieroglyfy sú len ilustrácie, nie fonetické zvuky, ktoré tvoria abecedu.

Mýtus: Faraóni zabíjali sluhov
Vo všeobecnosti ľudia veria, že keď faraóni zomreli, ich sluhov zabili a pochovali s nimi. Až na niekoľko výnimiek to nie je pravda. Je známe, že dvaja faraóni z prvej egyptskej dynastie nechali so sebou pochovať aj svojich sluhov. Ľudská tendencia zovšeobecňovať však viedla k mýtu, že to bol bežný jav. Faraóni si uvedomovali, že ich spoľahliví sluhovia sú užitočnejší živí než mŕtvi, a tak namiesto nich pochovali figúrky, ktoré sluhov symbolizovali. Bolo to z dôvodu, aby pomohli a slúžili vládcom aj v posmrtnom živote.

Mýtus: Otroci postavili pyramídy
Myšlienka, že otroci postavili pyramídy v Egypte cirkuluje od doby, keď o tom písal grécky historik Herodotos v 5. storočí pred Kristom. To, že otroci nie sú staviteľmi pyramíd, sa potvrdilo, keď pri pyramídach našli hrobky s pozostatkami pravdepodobných staviteľov. Môcť spočívať vedľa božských faraónov bola najväčšia česť a tú by otrokom nikdy neudelili. Okrem toho obrovské množstvo kostí dobytka vykopaných v Gíze naznačuje, že hovädzie mäso, pochúťka v starovekom Egypte, bolo základnou potravou staviteľov. Stavitelia pyramíd boli evidentne vysokokvalifikovaní egyptskí remeselníci, nie otroci, ako sa nám to snaží nahovoriť Hollywood.