Reklama

Mravčiar je na život v pralese dokonale pripravený

mravčiar

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Na prvý pohľad ťarbavý tvor dokáže obratne prechádzať vetvami vysokých stromov, na strmých konároch sa udržiava vďaka silnému, svalnatému jazyku.

Sám, bez spoločnosti iných zvierat, zbiera hmyz na lepkavý jazyk a pritom ticho fňuká. Pôvodní obyvatelia Amazónie považovali mravčiare za posvätné. Mravčiare nie sú, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať, bezbranné zvieratá. Príroda ich obdarila svalnatými končatinami a veľkými pazúrmi, vďaka ktorým vedia odolávať aj veľkým predátorom. Pred pár rokmi smrteľne zranil starý agresívny samec mravčiara ošetrovateľku v argentínskej zoologickej záhrade. Pazúry však slúžia týmto zaujímavým tvorom najmä na rozhrabávanie mravenísk či odvaľovanie väčších kameňov.

Jedálny lístok mravčiarov tvorí najmä hmyz, keďže nemajú zuby a vďaka tomu aj získali svoje meno. Drobnú korisť potom zbierajú dlhým, lepkavým jazykom. Pokiaľ je mravcov a termitov príliš veľa, mravčiar radšej zavrie oči hrubými kožovitými viečkami.

VIDEO: Mravčiar pri občerstvení


Pozornosť si zasluhujú najmä samice mravčiarov, ktoré sú veľmi obetavé matky. Svoje ratolesti nosia na chrbte a ostražito sledujú okolie. Z času na čas však urobia riskantné rozhodnutie, mláďatko uložia do krovia a kŕmia sa. Je iba otázkou šťastia, či dvojicu náhodou nesleduje hladná puma či jaguár.

Mravčiar štvorprstý v číslach
Dĺžka hlavy a tela dosahuje nanajvýš
90 cm, na konároch stromov sa udrží vďaka silnému, svalnatému, takmer 60 cm dlhému chvostu. Dospelý jedinec môže vážiť až 9 kg. Samica je gravidná asi 190 dní a rodí 1 mláďa. Ostré pazúry, ktoré sú účinnou zbraňou mravčiarov, majú dĺžku aj 5 cm. Lepkavý jazyk zase neuveriteľných 30 cm.

Mravčiarove prednosti: Svalnaté končatiny, silný chvost, lepkavý
jazyk a pazúry mu uľahčujú život v pralese.

Vyberáme pre vás niečo PLUS