Zadržiavanie pirátov
Väčšina ľudí si pod pirátmi predstavuje zlodejov spred stoviek rokov, ktorí prepadávali plachetnice a lúpili zlaté mince. Lenže v moriach a ocenách sa to aj v súčasnosti hemží novodobými pirátmi. Od roku 2000 niektoré z najrušnejších námorných trás v Indickom oceáne, Červenom mori a Adenskom zálive pustošili somálski piráti. Prepadávajú ropné tankery a nákladné lode a žiadajú obrovské výkupné za unesených ľudí. Americké námorníctvo v spolupráci s armádou a s krajinami ako Kanada, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko, Austrália, Saudská Arábia, Pakistan a Španielsko preto vytvorilo protipirátsku koalíciu na hliadkovanie v týchto vodách a záchranu unesených lodí. Vďaka monitorovaniu, inšpekcii a zastavovaniu podozrivej lodnej dopravy nadnárodnými námornými jednotkami sa počet incidentov dramaticky znížil, čo pomohlo globálnym lodným spoločnostiam.
Zachytávanie nelegálnych drog
Väčšina nelegálnych drog, ktoré prichádzajú do USA i do Európy, pochádza z Južnej Ameriky. Pašeráci drog vytvorili tranzitné zóny s obrovskou rozlohou, aby sa vyhli dolapeniu. Sledovanie a narúšanie týchto sietí obchodovania s drogami je z hľadiska nákladov a obtiažnosti sledovania nesmierne náročné. Pobrežné stráže poskytujú pomocnú ruku monitorovaním leteckých a námorných aktivít v rámci tranzitných zón, aby zabezpečili zachytenie drog ešte pred tým, než dorazia do cieľa. Práve na týchto činnostiach sa nenahraditeľnou formou podieľa armáda.
Pátracie a záchranné operácie
Armáda disponuje množstvom profesionálov, ktorí sú vycvičení konať v stresových a životu nebezpečných situáciách. Vojakov cvičia, aby sa dokázali rýchlo rozhodovať, zostali pokojní a nebáli sa riskovať zranenie, zdravie či svoj život pre záchranu iných. Títo experti používajú špecializované vybavenie na lokalizáciu civilistov nachádzajúcich sa v núdzi, privážajú ich do bezpečia a dokonca v prípade potreby poskytujú lekársku pomoc. Niekedy pátracie a záchranné misie zahŕňajú aj riskantný vstup do nepriateľských línií na záchranu zranených alebo zajatých ľudí.
Čistenie ropných škvŕn
V dôsledku neúspešných vrtných operácií, havárií ropných tankerov alebo rozbitých potrubí sa do oceánov ročne vylejú milióny galónov ropy. Do záchranných prác sa často zapája práve armáda. Únik ropy dokáže zdevastovať celý ekosystém oceánu. Ropa svojou toxicitou zabíja rastliny i morské živočíchy. Pobrežná stráž spolupracuje s armádnymi expertmi, aby chránili ľudí a životné prostredie pred účinkami ropných škvŕn. Niekedy vyčistia ropu z vodnej hladiny skôr, ako sa dostane k pobrežiu, inokedy ju nechajú z hladiny mora „vypáliť“. Treťou alternatívou je uvoľnenie chemických dispergačných činidiel do vody, aby sa olej rozložil na menšie kvapôčky, ktorými sa následne živia mikróby.