MENU
Menu
HNLMS Abraham Crijnssen

Zaujímavosti Maskovala sa ako ostrov a ušla Japoncom: Príbeh holandskej lode je priam neuveriteľný

Vo februári 1942 japonská flotila počas bitky v Jávskom mori absolútne zlikvidovala spojené holandsko-americko-britsko-austrálske loďstvo. Porážka viedla k japonskej okupácii holandskej Východnej Indie. Debaklu unikli len štyri holandské lode, ktoré sa pokúsili ujsť do Austrálie. Bol tu ale problém.

More sa hemžilo japonskými plavidlami a na oblohe neustále poletovali nepriateľské lietadlá. Šanca, že sa holandským lodiam podarí preplaviť 1500 cez nebezpečné vody až do bezpečných austrálskych prístavov bola takmer nulová. Tri plavidlá sa v priebehu pár dní stali obeťami Japoncov. HNLMS Abraham Crijnssen bola posledná, ktorá ostala na hladine. Aj okolo nej sa už ale uzatváral kruh.

Pomaly sa plaviaca mínolovka dokázala vyvinúť maximálnu rýchlosť len 15 uzlov, teda asi 28 kilometrov za hodinu. Mala chabú výzbroj, jedno trojpalcové delo a dva 20-milimetrové kanóny z nej robili mimoriadne ľahkú korisť. A napriek tomu práve HNLMS Abraham Crijnssen ušla až do Austrálie vďaka priam šialenému plánu jej kapitána. Ten zamaskoval celú loď ako ostrov.

HNLMS Abraham Crijnssen bola pomerne malá loď, na druhej strane ale išlo o veľký objekt. Mala dĺžku 55 metrov a šírku sedem metrov. Posádka teda vyrobila z ostrovnej vegetácie kamufláž a šedou farbou, ktorej mali na palube dostatok, zamaskovala niektoré výčnelky na plavidle tak, aby pripomínali skaly.

Zamaskovaná loď mala o čosi lepšie šance na prežitie, ale zrejme nik nepredpokladal, že sa dostane až do Austrálie. Japonci si predsa musia všimnúť záhadný pohybujúci sa ostrov a vystreliť naň! Kapitán teda vydal jednoduchý rozkaz: „Staneme sa ostrovom.“ Počas dňa sa teda loď vôbec nehýbala a v noci dokonale splynula s tisíckami ďalších podobných ostrovčekov v Indonézii. Japonci si nič nevšimli.

Trvalo osem strastiplných dní, kým HNLMS Abraham Crijnssen dorazila do Austrália a znovu sa začlenila do spojeneckej flotily. Slúžila pod austrálskou vlajkou a medzi jej najväčšie úspechy patrilo odhalenie ponorky počas sprevádzania konvoja do Sydney cez Bassovu úžinu. Spoločne s ďalším austrálskym plavidlom potom použili hlbinné nálože a hoci vrak ponorky sa nenašiel, ani sa nepodarilo potvrdiť zásah, konvoj sa do Sydney dostal bez problémov.

5. mája 1943 sa loď opäť dostala do holandských služieb, aj keď naďalej ostávala v austrálskych vodách. Koncom druhej svetovej vojny likvidovala míny v okolí indonézskeho prístavu Kupang a na jej palube Japonci kapitulovali a vydali Spojencom ostrov Timor. Dnes je plávajúcim múzeom v holandskom meste Den Helder.