MENU
Menu
zdroj: Instagram.com/hastensbeds
a

Zaujímavosti Luxusný matrac drahší než vila? Švédi vám ho vyrobia, cena je astronomická

Počuli ste už o švédskej firme Hästens? Zrejme nie, pretože pokiaľ nemáte na účte zbytočné milióny eur, jej výrobky by ste si asi nekúpili. Spoločnosť sa zaoberá výrobou superluxusných matracov a jeden z nich stojí viac než vila na Slavíne.

Firma Hästens sa nedávno dostala do povedomia vďaka kanadskému rapperovi menom Drake. Jeho majetok sa odhaduje na asi 150 miliónov eur a bol prvým, kto si od Švédov kúpil vlajkovú loď spoločnosti. Ide o matrac Grand Vividus za 355-tisíc eur, ktorý tróni v umelcovej hlavnej spálni v rozľahlej torontskej vile.

Drake nedávno prezentoval svoje bývanie v magazíne Architectural Digest a hoci priamo matrac nespomínal, objavil sa na niekoľkých fotografiách a ľudí pochopiteľne svojím zjavom zaujal. Niet divu, veď ide o ručne robený majstrovský kúsok, ktorý Hästens vyrába v spolupráci so špičkovým návrhárom Ferrisom Rafaulim.

Na prvý pohľad matrac zaujme čiernou farbou, ale postupne si človek začne všímať aj ďalšie detaily v podobe pozlátených mosadzných nitov či kožených rohov. Šokujúca je aj hmotnosť, matrac váži takmer 500 kilogramov.

A prečo je vlastne taký drahý? Veď v poradí druhý najdrahší matrac z portfólia firmy stojí „len“ 170-tisíc eur. Príčinou je výplň, keďže Grand Vividus pozostáva z dvakrát väčšieho množstva konskej srsti než jeho lacnejší braček.

Grand Vividus má tiež oveľa viac pružín a výrobca tvrdí, že človek na ňom leží a má pocit, akoby sa vznášal. Výroba jedného kusu trvá 600 hodín, čo je dvakrát viac než u druhého najlacnejšieho matraca od firmy Hästens. Ročne sa ich vyrobí len 12 a všetky sú rezervované.

Linus Adolfsson, ktorý patrí k majiteľom firmy, tvrdí, že matrac nie je ani tak symbolom bohatstva, ale odráža švédsku filozofiu, ktorá sa točí okolo spánku. „Nepochádzam z bohatej rodiny a matrac, ktorý mám doma, stojí viac než nové auto,“ uviedol v jednom z rozhovorov. „Rodičia ma učili, že spánok je mimoriadne dôležitý.“

Adolffson je očividne rodený obchodník a darí sa mu. My však nevidíme najmenší dôvod zaplatiť za matrac viac než za luxusný dom. Vy snáď áno? Dajte nám vedieť v komentároch.