O veľkom šťastí môže hovoriť japonský lezec, ktorého napadol medveď. Zviera aj človek zo stretnutia odišli bez väčších zranení.

K incidentu došlo 1. októbra na vrchu Futago v japonskej prefektúre Saitama severne od Tokia. O niekoľko dní neskôr lezec video zverejnil na sociálnych sieťach.
Popísal aj okolnosti dramatického stretnutia. Lezec bol práve na zostupe zo skalnatej časti hory, keď naňho medveď zaútočil. "Pri spätnom zhliadnutí záznamu to vyzerá, že to bola medvedica a zaútočila, pretože chránila mladých," uviedol lezec podľa portálu novinky.cz.

Priznal, že sa dostal do medvedieho teritória, ale keďže ho medveď napadol, musel sa brániť. „Ako dieťa som sa učil karate, ale teraz som priaznivcom zmiešaných bojových umení,“ dodal na vysvetlenie. Dobre miereným úderom ruky a kopom medveďa zhodil na previs pod sebou. Celý čas pri tom kričal, aby šelmu zastrašil.

Lezec dodal, že vzhľadom na výskyt medveďov v danej lokalite so sebou mal zvonček. Utlmil ho ale, lebo pri zostupe na skalách vydával neznesiteľný zvuk.

Dramatické stretnutie dopadlo dobre. Medvedica sa s rodinou vybrala dole a lezec prehodnotil svoj cieľ. Vyšplhal späť hore, aby sa vydýchal a počkal, až sa medvedia rodinka dostane do bezpečnej vzdialenosti. Potom sa sám s drobnými odreninami a pomliaždeninami vydal na zostup.