Tunel do pekla

Richard Matt a David Sweat mali svoj plán. Po vzore filmu Vykúpenie z väznice Shawshank začali kopať tunel. V roku 2015 skutočne opustili múry žalára. Na rozdiel od utečencov zo Shawshanku nemala táto dvojica pokojný osud. Matt bol zastrelený dva týždne po úteku a Davida zavliekli naspäť do cely. Pričom mu k trestu pridali aj 80-tisíc dolárov za opravy škôd, ktoré spôsobili kopaním tunela.

Problém s farbou pleti

V roku 2013 sa Kenneth Burnum pokúsil utiecť z väzenia v okrese Hamilton v Tennessee naozaj kurióznym spôsobom. Podplatil chovanca, ktorý mal byť prepustený, aby sa mohol vydávať za neho. Burnum podpísal všetky dokumenty, dokonca mu vydali majetok iného väzňa. Problém nastal pri poslednej kontrole. Všetko bolo takmer dokonalé, Burnum mal už ruku na kľučke, keď si poslední dozorcovia všimli, že prepustený muž mal byť černoch, pričom Burnum bol beloch od kosti. Na slobodu sa nedostal, ale dostal prirážku pár rokov za podvod.

Zaklopal k strážcovi

James Edward Russell si odpykával štvrtý pobyt vo väzení v nápravnom stredisku Forks vo Washingtone. Povedal si, že už stačí, a jednej noci sa podujal na odvážny útek, ktorý sa mu podaril. Spravil však chybu, s ktorou nepočítal. Potreboval jedlo, vodu a oddych. Preto zaklopal v neďalekom dome. Na sebe mal stále vojenskú rovnošatu a otvoriť mu prišiel jeden z bacharov zariadenia, z ktorého práve vyšiel. A tak putoval s eskortou nazad. Preradený bol na oddelenie so zvýšenou ostrahou.

Utiekli, alebo zomreli?

Asi najslávnejší útek z najstráženejšej väznice sveta Alcatraz sa odohral v roku 1962. Trojica Clarence Anglin, John Anglin a Frank Morris sa za šesť mesiacov prerezávania tunela dokázali dostať na more a plavili sa preč na gumovom člne. Ich útek je však plný záhad. Mužov už totiž nikdy nenašli. Niektoré správy však uvádzajú, že sa im podarilo dostať do Brazílie. Oficiálne závery však tvrdia, že muži v ľadovej vode stratili orientáciu a utopili sa.