Plešina ako kameň

Aischylos (525 pred n. l. – 456 pred n. l.)

Veľmi kurióznym spôsobom zomrel známy grécky dramatik Aischylos. Syn bohatého statkára je autorom množstva známych tragédií ako napríklad Peržania, Oresteia… Aischylos bol veľmi pobožný človek, tvrdil dokonca, že moc bohov je neobmedzená. V jeho dielach často vystupuje Zeus ako spravodlivý vládca.
Ktovie, či by tento názor na bohov nepoopravil, keby vedel, akej smrti sa dočká. Aischylos údajne doplatil na pomýleného orla, ktorý ulovil živú korytnačku. Vták chcel usmrtiť korytnačku tým, že ju z výšky zhodí na skalu a rozbije jej pancier. Ale pomýlil si skalu s dramatikovou plešinou. Nerozbil tak pancier, ale geniálnu hlavu.

Opitý romantikou

Li Po (701 – 762)

Hoci je jednou z najdôležitejších postáv v čínskej poézii, nepodarilo sa mu preniknúť na západný trh. Preslávil sa nadmernou romantikou, láskou ku kráse prírody a k všetkému, čo to obsahuje. Li Po zomrel presne tak, ako žil, ako beznádejný romantik a oddaný milovník matky prírody. Preslávil sa ako muž, ktorý sa pokúsil pobozkať Mesiac. Zaplatil za to naozaj vysokú sumu, obetoval svoj vlastný život. Po sa pokúsil pobozkať odraz Mesiaca vo vode vedľa svojej loďky, spadol však cez palubu a utopil sa. Ľudia, ktorí ho poznali, ho však opisovali skôr ako človeka, ktorý po celý život bojoval s fľašou, a považovali za veľmi pravdepodobné, že nebol triezvy ani počas svojej smrteľnej nehody. Je irónia, že iba niekoľko týždňov pred smrťou napísal báseň s názvom Sám a pijem pod Mesiacom.

Smrť od priveľa smiechu

Pietro Aretino (1492 – 1556)

Bol to veľmi zaujímavý človek – a javí sa ako ešte zaujímavejší, keď sa o ňom dozve- dáte čoraz viac. Na niekoho, kto žil kedysi dávno v temných a krutých časoch stredoveku, bol Aretino naozaj veľmi temperamentný a odvážny muž – sebe vlastným jedinečným spôsobom. Bol to dramatik a autor s obrovským vplyvom na umenie a politiku. No to, čo ho robilo ešte odvážnejším, bola skutočnosť, že často ignoroval príkazy prísnych miestnych a cirkevných orgánov a uťahoval si z nich prostredníctvom svojich prác. Nemilosrdný satirik a skutočný priekopník modernej literárnej pornografie zomrel tak, ako žil, ako šťastný a divoký muž, ktorý vykonal svoje dielo a odišiel v správnom čase. Aj keď existujú rôzne verzie jeho smrti a nevie sa, ako presne sa veci odohrali, najspoľahlivejšia verzia hovorí, že Aretino zomrel na udusenie počas večierka s priateľmi na „prílišnú veselosť“.
Človeče, pamätaj, že hlúpe vtipy ťa môžu zabiť. Pietro Aretino, taliansky spisovateľ, sa zadusil hysterickým smiechom, ktorý nasledoval po tom, ako mu jeho sestra povedala hrubý vtip.

Gaudího električka

Antonio Gaudí (1852 – 1926)

Ako každý deň, aj 7. júla 1926 sa slávny architekt Antonio Gaudí vybral na svoju každodennú prechádzku do kostola Sant Felip Neri, kam sa chodil pomodliť a vyspovedať. Keď prechádzal ulicou Gran Via de les Corts Catalanes medzi uličkami Girona a Bailen, zrazila ho prechádzajúca električka a on po páde stratil vedomie. Ľudia predpokladali, že je to nejaký žobrák, pretože pri sebe nemal doklady a bol v ošumelom oblečení, takže mu nebola ihneď poskytnutá lekárska pomoc. Nakoniec ho akýsi policajt dopravil taxíkom do nemocnice Santa Creu, kde mu poskytli zbežnú medicínsku starostlivosť. Kaplán chrámu Sagrada Família Mosen Gil Parés ho na nasledujúci deň spoznal, no Gaudího stav sa zatiaľ tak zhoršil, že mu nepomohlo ani starostlivé ošetrenie. Slávny architekt zomrel 10. júna 1926 vo veku sedemdesiattri rokov a pochovali ho o dva dni neskôr. V meste sa zhromaždil obrovský dav, aby sa s ním rozlúčil v kaplnke Panny Márie Karmelskej v krypte katedrály Sagrada Familia.

Osudové kvapky

Tennessee Williams (1911 – 1983)

Americký dramatik a spisovateľ zomrel skutočne kurióznym spôsobom. Zadusil sa fľaštičkou od očných kvapiek, ktorú držal v zuboch počas kvapkania roztoku do očí pomocou pipety. Aj keď presné okolnosti smrti zostávajú pod rúškom tajomstva.
Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že autor legendárnych hier, ako je Električka zvaná túžba či Mačka na horúcej plechovej streche, bojoval s vlastnými nočnými morami a démonmi pomocou drog a alkoholu. Opiáty mal v sebe aj v čase smrti a podľa odborníkov mu práve tie mohli utlmiť takzvaný dávivý reflex, ktorý bráni prechodu cudzích objektov do tráviaceho traktu.
Objavili sa však aj podozrenia, že Williams umrel na predávkovanie.

Komín ako asfalt

Sirkka Sari Jahnssonová (1920 – 1939)

Fínska herečka sa pri oslave premiéry svojho tretieho a zároveň posledného filmu Bohaté dievča vyšplhala na strechu hotela Aulanko. Bola pod značným vplyvom alkoholu a zrejme si myslela, že ide o náramnú zábavu. 
Ako správne hádate, dopadlo to tragicky. Mladá žena zbadala čierny povrch a v domnienke, že ide o vyasfaltovaný balkón, naň vykročila. Nanešťastie, bola to diera do komína, na ktorého dne bol vriaci kotol. Nebolo jej pomoci.