Patricia Barnesová

V auguste 1995 našli v Seattli v priekope nahé telo 61-ročnej bezdomovkyne Patricie Barnesovej s dvoma strelnými ranami v hlave. Napriek viac ako 100 dôkazom získaným z miesta činu a svedkovi, ktorý poskytol podrobnosti o podozrivom, v prípade neexistovali žiadne stopy. V roku 2018 Barnsovej prípad znovu otvorili a dôkazy odoslali do viacerých kriminálnych laboratórií, ktoré sa špecializovali na forenznú genealógiu v nádeji, že nájdu príbuzného vraha. V roku 2021 jedno z laboratórií našlo bratranca podozrivého umelca, ktorý býval zhodou okolností v Seatlli a volal sa Krohn. Vyšetrovatelia zistili, že mal kriminálnu minulosť a zomrel v roku 2016 pri náhodnom zásahu elektrickým prúdom. Úrady však porovnali DNA z ohorkov cigariet získaných pri mŕtvom tele Barnsovej so vzorkou krvi odobratej počas Krohneho pitvy a potvrdili, že jej vrahom bol práve on.

Paul Aikman

V roku 1985 na odpočívadle v Oklahome našli telo 35-ročného Paula Aikmana, ktorého niekto pobodal. Hoci polícia zozbierala z miesta činu odtlačky prstov a ohorky cigariet, nedokázala identifikovať žiadnych podozrivých. V roku 2019 improvizované vyhľadávanie v národnej databáze CODIS spojilo DNA z ohorkov cigariet s Earlom Waynom Wilsonom. V tom čase bol vo väzení v Oklahome za sexuálne napadnutie 20-ročnej ženy. Hoci Wilson pôvodne akúkoľvek účasť na zločine popieral, neskôr sa priznal k vražde, na základe dohody o znížení trestu. Za Aikmanovu vraždu ho nakoniec odsúdili na 20 rokov väzenia.

Anita Piteauová

Anita Piteauová odišla z Mainu v 60. rokoch v nádeji, že sa presadí v Hollywoode. 14. marca 1968 však našli jej telo dobité, znásilnené a s podrezaným hrdlom. Piteauovej prípad bol o to znepokojivejší, že počas nasledujúcich 52 rokov ona a jej vrah zostali neidentifikovaní. Polícia z miesta činu zozbierala oblečenie, šperky a ohorky cigariet a distribuovala kresby „Jane Doe“ v nádeji, že ju niekto spozná. Kresby ani dôkazy však nepriniesli žiadne stopy. V roku 2019 polícia pomocou DNA z cigaretového ohorku konečne identifikovala vraha – Johnnyho Chrisca, ktorý zomrel na rakovinu v roku 2015. V roku 2020 polícia požiadala o pomoc Colleen Fitzpatrickovú, expertku na forenznú genealógiu. Tej sa podarilo vystopovať Piteauovej DNA k príbuznému, ktorý stále žil v Maine. Po dlhých 52 rokoch dostala „Jane Doe“ konečne skutočné meno a jej pozostatky mohli poslať späť rodine v Maine.

Angie Dodgeová

Osemnásťročná Angie Dodgeová sa presťahovala do svojho prvého bytu v Idaho Falls koncom roka 1996, kde ju neskôr našli zbitú, znásilnenú a s tak podrezaným hrdlom, že jej vrah takmer sťal hlavu. V roku 1997 sa istý Christopher Tapp priznal k jej zabitiu, avšak po hrozbách, že dostane trest smrti. Napriek tomu, že jeho DNA sa nezhodovala s DNA z miesta činu a neskôr svoje priznanie odvolal, strávil 20 rokov za mrežami za zločin, ktorý nespáchal. Dodgeovej matka Carol nasledujúce dve desaťročia neúnavne hľadala vraha svojej dcéry a snažila sa dostať Tappa z väzenia. Nakoniec, v roku 2017, vďaka jej úsiliu a Innocence Project, Tappa prepustili. V roku 2019 začali vyšetrovatelia prehľadávať verejné genealogické databázy. Vytvorili rodokmeň na základe zozbieranej DNA. Vďaka tomu sa im podarilo nájsť podozrivého Briana Drippsa, ktorý býval oproti Angie, v čase, keď ju zavraždili a počas pôvodného vyšetrovania ho aj vypočúvali. Polícia začala Drippsa sledovať a zbierala jeho odhodené cigaretové ohorky. Keď mali niekoľko vzoriek, poslali ich na testovanie, ktoré preukázalo zhodu s DNA nájdenou v byte Angie. Drippa zatkli a ten sa priznal, že bol v tom čase pod vplyvom drog a nikdy nemal v úmysle Angie zabiť. V júni 2021 ho odsúdili na doživotie.

Sarah Yarboroughová

16-ročná Sarah Yarboroughová bola na ceste do školy v decembri 1991 v rámci prípravy na tímovú súťaž. Neskôr našli jej zbité telo neďaleko strednej školy vo Washingtone. Svedkovia bývajúci v oblasti pomáhali polícii pri vytváraní identikitu podozrivého, avšak bezúspešne. Počas nasledujúcich dvoch desaťročí polícia pravidelne prehľadávala databázy DNA v nádeji na nejaké prepojenie, no prípad nikam neviedol. Avšak v roku 2019 po použití forenzných genealogických vyhľadávaní konečne našli podozrivého - Patricka Nicholasa. Nicholasa odsúdili za znásilnenie v roku 1983, ale keďže ho odsúdili pred založením CODIS, orgány činné v trestnom konaní ho neodhalili. V roku 1993 ho zatkli za obťažovanie detí, ale obvinenia označili za priestupok, čo znamenalo, že sa opäť vyhol poskytnutiu DNA. Detektívi ho však začali sledovať a podarilo sa im získať ohorky cigariet a obrúsok, ktorý nechal pred miestnym nákupným centrom. DNA z nich sa zhodovala so vzorkami zozbieranými v roku 1991. Nicholasa zatkli v októbri 2019 a stále čaká na súdny proces.