Barbie bábiky

Tieto bábiky už roky čelia kritike týkajúcej sa nereálnych štandardov krásy pre mladé dievčatá a z dôvodu posilňovania rodových stereotypov. Barbie buď milujete alebo nenávidíte, no v každom prípade sú predmetom mnohých diskusií. Na jednej strane sú bábiky súčasťou detstva miliónov detí. Sú ikonické a krásne a ponúkajú nekonečné hodiny nápaditých hier. Ich kritici však tvrdia, že navádzajú deti myslieť si, že krásna je iba štíhla žena s dlhými blond vlasmi. Pravdou je, že Barbie má naozaj nerealistické proporcie. Ak by išlo o skutočnú osobu, musela by merať okolo dvoch metrov a mala by pás veľkosti špáradla! A keď vezmeme do úvahy jej partnera Kena, je to naozaj ten typ muža, ktorý chceme predstaviť mladým dievčatám? Našťastie, za uplynulé roky zmenila Barbie vzhľad a dnes existujú bábiky rôznych rás, typov tela, veku a kariéry. Barbie bábiky asi ostanú navždy kontroverzné, ale ak budú mať väčšiu rozmanitosť tela a realistické proporcie, ktoré nebudú viesť mladé dievčatá k anorexii, tak kto by nemiloval skúšanie rôznych outfitov a vytváranie prepracovaných príbehov so svojou „bárbinou“?

Sú hračkárske zbrane skutočným problémom?

Mnohých rodičov a odborníkov znepokojuje posolstvo, ktoré vysielajú deťom hračkárske zbrane, najmä vzhľadom na násilie v reálnom živote. Niektorí tvrdia, že podporujú násilné správanie, iní tvrdia, že sú neškodnou zábavou a umožňujú deťom ventilovať napätie. Názory budú vždy odlišné. Sú hračkárske zbrane naozaj bránou k násilnému správaniu? Deti sa môžu nechať uniesť fantáziou a začnú sa vnímať ako armáda jedného muža, ktorá strieľa na všetko, čo je v dohľade. Na druhej strane sú takí, ktorí veria, že hračkárske zbrane sú neškodnou hrou, ktorá existuje už celé generácie. Ich obhajcovia vravia, že aj to je cesta, ako priviesť deti k záujmu o prácu policajtov či vojakov a ako ich hravým spôsobom učiť rozlišovať medzi dobrom a zlom, medzi dobrým policajtom a zlým zlodejom. Zároveň cennou lekciou môže byť výučba pravidiel bezpečnosti zbraní pomocou tých hračkárskych.

Hračkársky sliz

Slizu sa deti doslova nevedia nabažiť. Pýtate sa, prečo je hračka kontroverzná? Nuž, sliz môže byť naozaj zábavný, podporujúci kreativitu, rozvoj zmyslov a predstavivosť detí. Deti si môžu vyrobiť vlastný sliz, pridať do neho trblietky alebo iné dekorácie a užiť si s ním hodiny zábavy. Na druhej strane rodičia a pedagógovia vyjadrili obavy z možných zdravotných rizík a negatívneho vplyvu hračky na životné prostredie. Riziko predstavujú škodlivé chemikálie, ktoré niektoré druhy slizov môžu obsahovať. Hoci dnes sú mnohé z nich dermatologicky testované a vhodné aj pre citlivú a atopickú pokožku, na trhu nájdete necertifikované výrobky, ktorých kvalita je minimálne otázna. Problémom je často dostať sliz z koberca alebo oblečenia, čo je pre rodičov doslova nočnou morou.

Tvarovacia plastelína play-doh!

Play-Doh je klasická detská hračka, ktorá v priebehu rokov čelila mnohým názorom, pretože môže byť potenciálne škodlivá kvôli obsahu alergénov. Farebnú a ľahko tvarovateľnú hmotu si obľúbili deti počas mnohých generácií. Play-Doh je zábavná a kreatívna plastelína, ktorá povzbudzuje deti, aby využívali fantáziu a rozvíjali jemnú motoriku. Vďaka nej môžu vytvárať rôzne druhy tvarov a figúrok, od zvierat po budovy. Rodičia a pedagógovia však vyjadrili obavy z potenciálnych zdravotných rizík. Tvrdia, že ide o zvláštnu zmes chemikálií, ktorá škodí detskému vývinu. Dnešní výrobcovia však garantujú, že plastelína je zdravotne nezávadná, dermatologicky testovaná a bezpečná.

Kinder vajíčka

Kinder Surprise sú čokoládovou pochúťkou plnenou hračkami, ktorú si obľúbili deti aj dospelí. Ak ste prekvapení, že sa ocitli na zozname, o chvíľu vám prezradíme, prečo. Kinder vajíčko je zábavné i chutné. Deti si pochutia na čokoláde a s figúrkou sa môžu zahrať. Očakávanie, aké prekvapenie ukrýva vajíčka je niekedy také veľké, že deti od vzrušenia nemôžu ani zaspať. Lenže mnohé krajiny z bezpečnostných dôvodov zakázali predaj týchto vajíčok. Skúsenosti ukázali, že drobné plastové hračky ukryté v „kinderku“ predstavujú potenciálne nebezpečenstvo udusenia. Stovky detí vdýchli alebo prehltli malé plastové hračky, ktoré im spôsobili obrovské zdravotné ťažkosti.