MENU
Menu

Zaujímavosti Koľko stolice vyprodukujeme za celý život? Neuhádnete

Vedci dokážu zmerať a spočítať takmer všetko, čo sa týka biológie človeka. Medzi fyziologické prejavy nášho tela patrí aj defekácia alebo zrozumiteľnejšie vylučovanie stolice, čo je proces stále trochu tabuizovaný.

Po úľave na toalete ostane po človeku organický odpad. Za celý život ho priemerná osoba vyprodukuje ohromných 11,5 tony. Samozrejme že množstvo výkalov odráža to, koľko človek denne skonzumuje potravy a akej bola povahy. Niektoré potraviny sú stráviteľnejšie a ostáva po nich menej nestráviteľných zvyškov. V priemere však dospelá osoba vyprodukuje okolo 400 gramov stolice denne, teda asi 2,8 kilogramu za týždeň.

Priemerná žena, ktorá sa dožije 81 rokov, tak vyprodukuje za život 11 757 kilogramov výkalov, priemerný 76 ročný muž 11 030 kilogramov. Žena s priemernou hmotnosťou 65 kilogramov tak túto hmotnosť znásobí 180- krát, priemerný muž s hmotnosťou 80 kilogramov asi 140-krát.

Ďalšou zaujímavou štatistikou vylučovania je jej rýchlosť. Samozrejme každý pozná rozdiel medzi hnačkou a zápchou, ale aj v jej rýchlosti opustenia konečníkom. V priemere to ale robí dva centimetre za sekundu. Za rok človek vyprodukuje dvakrát viac stolice, ako sám váži. V priemere to je 145 kilogramov. „U zdravého človeka tvoria stolicu zo sedemdesiatich percent pevné látky a z tridsiatich percent voda,“ tvrdí profesorka Kim Barrettová z Kalifornskej univerzity v San Diegu.

Hoci je celková debata o stolici neveľmi spoločenskou témou, vizuálna kontrola exkrementov je veľmi významná. Práve z ich vlastností a spôsobu vylučovania sa dá veľmi rýchlo zistiť množstvo závažných ochorení a problémov či prítomnosť parazitov.

DISKUSIA
23.3. 2018 11:10
Diskusia