Kódex podľa legendy vytvoril v 13. storočí mních Herman v benediktínskom kláštore Podlažice pri Chrudimi v Česku. Analýza rukopisu naznačuje, že rukopis bol dielom jedného pisára. Tomuto človeku muselo trvať takmer 20 rokov, kým dokončil mamutiu knihu. No a tu narážame na prvú záhadu. Mních knihu nemohol písať dvadsať rokov. Naopak, podľa legendy sa hovorí, že to stihol za jedinú noc. Ako inak, s diablovou pomocou.

Ako vznikol kódex?

Podľa legendy, ktorá bola zaznamenaná už v stredoveku, bol pisárom mních, ktorý porušil svoje kláštorné sľuby a bol odsúdený na zamurovanie zaživa. Aby sa vyhol tomuto tvrdému trestu, sľúbil, že za jednu noc vytvorí knihu, ktorá bude obsahovať celé ľudské poznanie a pre kláštor bude nezabudnuteľným symbolom. Okolo polnoci si však mních uvedomil hlúposť svojho sľubu, a fakt že túto úlohu nedokáže splniť sám.


FAKTY X: Stretnutia s tajomnými tvormi, ku ktorým vraj naozaj došlo

Modlil sa teda, ale nie k Bohu, ale k padlému anjelovi Luciferovi a požiadal ho, aby mu pomohol dokončiť knihu výmenou za jeho dušu. Diabol dokončil rukopis a mních z vďačnosti za pomoc pridal do knihy diablov obrázok. Rukopis je teda známy aj ako Diablova biblia.

Temný osud temnej knihy

Krátko po napísaní benediktíni dali bibliu do úschovy cisterciánskym mníchom sedleckého kláštora, kde zostala 70 rokov. Benediktínsky kláštor v Břevnove získal späť bibliu koncom 13. storočia. V rokoch 1477 až 1593 sa nachádzala v knižnici kláštora v Broumove, až kým nebola v roku 1594 prevezená do Prahy do zbierok cisára Rudolfa II. Na konci tridsaťročnej vojny v roku 1648 bola celá zbierka odvezená ako vojnová korisť do Švédska. Od roku 1649 do roku 2007 bol rukopis uložený vo Švédskej kráľovskej knižnici v Štokholme. V roku 1697 vypukol na kráľovskom zámku v Štokholme požiar, ktorý zničil veľkú časť Kráľovskej knižnice a aby ho zachránil Kódex Gigas, rukopis vyhodili z okna. Prežil.

Pohľad na skutočného diabla

Najvzácnejšou a najdiskutovanejšou časťou kódexu je portrét samotného Lucifera. Diabol zaberá celú stranu rukopisu. Je zobrazený spredu, má na sebe bielu bedrovú zásteru a ruky nad hlavou. Nohy aj ruky pritom končia len štyrmi prstami s veľkými červenými pazúrmi. Hlavu mu zdobia dva veľké červené rohy. Vlasy má tmavozelené a kučeravé, pričom jazyk ako had. Aj vďaka zvláštnemu autorstvu sa mnohí domnievajú, že toto je skutočné zobrazenie diabla v jeho pravej podobe.