MENU
Menu
Hellfire Club.

Zaujímavosti Klub pekelného ohňa: Miesto, kde šľachta usporadúvala orgie

Orgie, alkohol, hazard i exotické drogy. To všetko mohol nájsť mladý aristokrat, keď zavítal do niektorého z tajných „klubov pekelného ohňa“ (z anglického Hellfire Club). Dnes sa o nich vie iba málo, tak čo boli vlastne zač?

Prvý Hellfire Club založil v roku 1718 vojvoda z Whartonu. Vedelo sa o ňom, že žije dvojitý život. Navonok pôsobil ako učený muž, ale v súkromí to bol opilec, výtržník a náruživý milovník žien. Klub vznikol najprv ako satira, ktorá mala zosmiešňovať cirkev a šokovať vonkajší svet. Jeho členovia sa nazývali diablami a varili si jedlá s kontroverznými názvami: Koláč Ducha Svätého, Venušin prsník či Diablovo lono.

V roku 1746 vznikol najznámejší Hellfire Club. Založil ho sir Francis Dashwood a jeho základným mottom bolo “Fais ce que tu voudrais” (Rob, čo si želáš). Dashwood bol preslávený vtipkár, traduje sa, že medzi veriacich počas omše vypustil opicu a rozpútal ohromný chaos. Inokedy sa zasa ako hosť na ruskom cárskom dvore prezliekol za švédskeho kráľa, nezmieriteľného nepriateľa Rusov. Počet členov klubu najprv stanovil na tucet, ale neskôr sa členská základňa rozrastala. Dokonca sa hovorí, že jedno stretnutie navštívil aj Benjamin Franklin.

Francis Dashwood.
Zdroj: Public Domain

Členovia Dashwoodovho klubu sa často prezliekali za mníchov a oslovovali sa ako „bratia“. Prostitútky zasa chodili v kostýmoch mníšok a museli nosiť masky. Samozrejme sa medzi prostým ľudom šírili aj reči o zneužívaní žien či dokonca ľudských obetiach, ale nič z toho historici nepotvrdili.

Na tajomnosti pridali klubu aj nové priestory, ktoré nechal Dashwood vyhĺbiť do kriedových skalísk severne od anglického mestečka Medmenham. Hlavná chodba sa vetvila do viacerých menších chodbičiek a po 400 metroch ústila v takzvanom Vnútornom chráme, kam mohli zavítať len vážení členovia klubu.

Hellfire Club existoval asi 20 rokov a napokon sa rozpadol pre vnútorné nezhody svojich členov. V 19. storočí už boli jeho priestory vychýrenou atrakciou, ktorú navštevovali ľudia z celého Anglicka.

Existujú dodnes. Vstup pripomína vchod do starého kostola a viaceré miestnosti sú pomenované podľa prominentných členov klubu. Jednu tu má dokonca aj už spomínaný Benjamin Franklin, ktorého Američania považujú za jedného z otcov zakladateľov svojej vlasti. Ktovie, či Franklin pri spisovaní americkej ústavy nemyslel aj na zážitky z Hellfire Clubu.