Čo znamená kamikadze?

Pilota, ktorý sa rúti v lietadle plne naloženom výbušninou na svoj cieľ poznáme. Japonskí bojovníci už od čias samurajov však dokázali potlačiť pud sebazáchovy v prospech vyššieho cieľa. Tento koncept oprášili aj vojaci v druhej svetovej vojne, kedy sa snažili čo najpresnejšie zasiahnuť ciele a odvrátiť katastrofu. Málokto však vie, že kamikadze v japončine znamená božský vietor. Keď zavanul, vždy sa veci rýchlo zmenili.

Šetrili náklady

Vojna vo vzduchu bola v minulosti veľmi drahá a nepresná. Japonci vedeli, že Američania museli zhodiť tri až štyrikrát viac bômb ako by bolo potrebné pri presnom zásahu. Na to ale oni nemali financie ani arzenál. Preto sa museli riadiť pravidlom jedno lietadlo – jedna loď. A tento koncept im mohol fungovať iba vďaka dokonale presným zásahom pomocou kamikadze.

Išlo najprv o dobrovoľnosť

Japonský admirál Kamito Kuroshime prvýkrát navrhol dobrovoľné samovražedné útoky v júli 1943, ktoré sa nazývali tokkó. Tie boli cisárom najprv zamietnuté. Lenže s pribúdajúcimi japonskými stratami, premiér Hideki Tojo prehodnotil stratégiu a vydal príkaz na začatie vytvárania zvláštnych samovražedných misií. Kamikadze sa tak stali hlavnou zbraňou vojny.

Taiatari

Japonci prehrávali v palebnej sile a pri útoku neváhali siahnuť po poslednej zbrani, Taiatari. Išlo o letku, ktorá bola koncipovaná na čo najviac striel vo vzduchu. Avšak počítalo sa stým, že letci sa na pristávaciu plochu nevrátia. Cieľom bolo vyprázdniť guľomet a potom v priamom súboji vo vzduchu zaparkovať do nepriateľského bombardéra. Účinnosť však bola mizivá a ani Taiatari nedokázali ubrániť územie pred nepriateľskou prevahou.

Torpédoví kamikadze

O kamikadze sa hovorí najčastejšie v súvislosti s leteckými bojmi. Avšak používali sa aj podvodné zbrane v podobe kaiten. Išlo o torpéda, do ktorých človek nastúpil a prakticky sa tak v rakve plavil ku svojmu cieľu. Ten bol jediný. Naraziť čo najpresnejšie a ďalej už nikoho nič nezaujímalo.

Shin’yos

Znie to ako názov chutnej japonskej polievky, avšak takto bolo označené samovražedné japonské komando, ktoré sa vydávalo na more v člnoch kompletne naplnených výbušninami. Člny sa dokázali plaviť rýchlosťou až 30 kilometrov za hodinu a cieľom bolo strieľať, ničiť alebo jednoducho naraziť do nepriateľského plavidla. Vodičov nič pekné nečakalo. Na druhej strane to malo isté čaro vyraziť si pred smrťou na člne.