MENU
Menu
zdroj: Public Domain
a

Zaujímavosti Kde je Archa zmluvy? Posvätná truhlica z Biblie môže byť na viacerých miestach

Archa zmluvy bola posvätná truhlica, ktorá obsahuje dve kamenné tabule s vyrytými desiatimi Božími prikázaniami. Podľa Biblie ju vyrobil umelecký remeselník Belálél na Boží príkaz daný Mojžišovi na vrchu Sinaj.

Tabule boli prejavom Božej vôle a zmluvy medzi ním a vyvoleným ľudom. Bohužiaľ, archa sa stratila po babylonskom obliehaní Jeruzalema. Prinášame vám prehľad miest, kde sa údajne môže nachádzať.

Rosslynská kaplnka, Škótsko
O anglikánskej kaplnke z 15. storočia v južnom Škótsku sa už dlho uvažuje ako o mieste, kde sa nachádza Svätý grál i spomínaná Archa zmluvy. Keďže Edinburgh je od Jeruzalema vzdialený vyše 5500 kilometrov, vzniká otázka, prečo by archa mala byť práve tu. Po vydaní knihy z roku 1982 Svätá kniha a Svätý grál, ktorú napísali Baigent, Leigh a Lincoln, vznikli teórie, ktoré naznačujú, že kaplnka je reprodukciou chrámu Šalamúna, kde bola archa pôvodne uložená. Preto je možné, že v nej našla miesto a v jej útrobách „odpočíva“ dodnes.

Vrch Curugi, Japonsko
Je to miesto, na ktorom by ste archu asi nehľadali, no podľa istej teórie môže byť práve na japonskom ostrove Šikoku. Curugi je druhá najvyššia hora v západnom Japonsku a je duchovným strediskom Šugendo, starobylého asketického náboženstva. Masanori Takane, ktorý je považovaný za japonského Indianu Jonesa, zistil výrazné podobnosti medzi biblickými a japonskými kronikami mýtov a legiend a po rozsiahlom výskume dospel k záveru, že archa by mohla byť práve na hore Curugi. Žiadne doterajšie vykopávky však jeho teóriu nepotvrdili.

Mŕtve more, Jordánsko
V roku 1947 beduínski pastieri narazili na objav na západnom brehu Jordánu, ktorý totálne otriasol archeologickým svetom. Našli viac ako 900 zvitkov, dnes známych ako zvitky od Mŕtveho mora, ktoré obsahovali niektoré z prvých kópií židovského učenia, modlitieb a zvykov. Jeden z nich však bol veľmi zvláštny. Namiesto náboženského posolstva sa zmieňoval o zlate, striebre a iných pokladoch v hodnote okolo dvoch miliárd dolárov. Vedci naznačujú, že jediné miesto na Strednom východe, ktoré disponovalo takým bohatstvom bola pokladnica jeruzalemského chrámu. Bohatstvo pravdepodobne zahŕňalo aj Archu zmluvy, hoci sa vo zvitkoch výslovne nespomína.

Katedrála v Chartres, Francúzsko
Katedrála v Chartres sa nachádza v severnom Francúzsku a je jednou najznámejších stavieb francúzskej kresťanskej architektúry. Je bohatá na súsošia a pestré vitráže, ktoré ohromia nejedného turistu. Stĺp na vonkajšej fasáde zobrazuje templára, člena stredovekej kresťanskej militantnej organizácie, ktorý tlačí káru s truhlou. Legenda vraví, že v roku 1118 templári objavili pri kopaní pod Jeruzalemským chrámom samotnú archu. Aby ju ochránili, previezli ju do Francúzska do Chartres, kde je dodnes.

Zimbabwe a Južná Afrika
Najnovšie britské výskumy a testy DNA potvrdili, že africký kmeň Lemba v Zimbabwe má židovský pôvod. A to zďaleka to nie je jediná zaujímavosť. Už tisíce rokov príslušníci kmeňa uctievajú jediného Boha a dodržujú náboženské rituály a zvyky, ktoré sú identické so židovskými. Lembovia žijú v strednom Zimbabwe a na severe JAR a dnes ich je asi 80-tisíc. Praktizujú obriezku, nejedia bravčové, muži nosia jarmulku a na náhrobné kamene vytesávajú šesťcípu Dávidovu hviezdu. Ich najcennejším náboženským artefaktom je replika Archy zmluvy, ktorej hovoria „bubon, ktorý duní“. Tvrdia, že pochádza z archy, ktorú na ich územie priniesli potomkovia židovského kňazského klanu Kohanim.

Hora Nebo, Jordánsko
Pútnické miesto Mount Nebo neďaleko hlavného mesta Ammán je známe vďaka tomu, že práve z jej vrcholku uvidel Mojžiš zasľúbenú zem. Hora sa stala podľa kresťanov miestom jeho posledného odpočinku, no moslimovia veria, že jeho telo odniesli za rieku a pochovali niekde medzi Jeruzalemom a Jerichom. Práve toto je miesto, na ktorom archu ukrývali. Izraeliti si ctili archu ako klenot a na Boží príkaz ju umiestnili do svätyne, najprv do tabernákula, neskôr do chrámu. Po zrútení prvého chrámu Chaldejčanmi prorok Izaiáš preniesol archu do jaskyne na vrchu Nebo, odkiaľ neskôr zmizla a nikdy ju nenašli. Mnohí však veria, že archa sa stále nachádza na tomto posvätnom mieste.

Kostol Panny Márie Sionskej, Etiópia
Aksum je slávnym miestom s veľkým historickým významom nielen pre Etiópiu. Považujú ho za najstaršie mesto krajiny, je zapísané v Zozname svetového dedičstva ľudstva UNESCO a bolo centrom prastarej Aksumskej ríše. V jeho centre stojí katedrála Svätej Márie zo Sionu, pričom v jej kaplnke sa údajne nachádza archa. Do budovy však majú povolený prístup iba muži a ani oni nemôžu archu vidieť. Smú nahliadnuť len do múzea tradičných odevov a šperkov. V súčasnosti vraj žije len jeden jediný človek, ktorý archu videl na vlastné oči a teraz je jej hlavným strážcom. Keďže prístup k domnelej arche nie je možný, nedá sa preskúmať a väčšina historikov zastáva názor, že v skutočnosti nejde o pravú Archu zmluvy, ale o iný objekt. V každom prípade ostáva otázkou, o aký iný cenný predmet by mohlo ísť a tak či onak stavba láka každoročne tisícky pútnikov nielen z Etiópie.