Jeseň patrí podľa Autobildu k tým náročnejším obodobiam za volantom. Po takmer bezstarostnom lete si musia vodiči začať dávať pozor na hmlu, vlhké a klzké cesty a všadeprítomnú zver. Kombinácia týchto faktorov má na svedomí časté dopravné nehody a krízové situácie. Ako sa im vyhnúť a čo spraviť preto, aby sme prežili jeseň za volantom be ujmy?

Pozor na listy a znečistné cesty

Na jeseň opadáva lístie zo stromov a farmári zbierajú úrodu – nie je preto nezvyčajné vidieť cesty plné nanesenej zeminy či lístia. Takzvaný „čierny ľad“ ale mnohí vodiči podceňujú: kým na snehu jazdí mnoho vodičov opatrne, špinavým cestám prispôsobuje rýchlosť len málokto. Mokré lístie alebo zemina na ceste pritom výrazne zvyšuje riziko šmyku a straty kontroly nad vozidlom. Navyše aj významne predlžuje brzdnú dráhu.

Pravidelne odstraňujte listy z auta

Ďalší problém, ktorý je typický pre jeseň. Opadané lístie sa hromadí pred čelným sklom a upcháva ventiláciu a odtoky vody. V horšom prípade ventilácia nasáva vlhkosť – čo spôsobuje nielen zahmlené okná, ale aj riziko množenia baktérií a plesní. Preto by sa listy mali z karosérie pravidelne odstraňovať.

Správne používajte hmlové svetlá

Ak sa náhle objaví hmla, je dôležité prispôsobiť rýchlosť novým podmienkam viditeľnosti. Následne je dobré zvážiť aj zapnutie hmlových svetiel, s čím má mnoho vodičov stále problém. Hoci u nás legislatíva neuvádza presné deterministické podmienky zapínania hmlových svetiel, dobrým príkladom je napríklad Nemecko.

Podľa tamojších dopravných predpisov smie byť zadné hmlové svetlo zapnuté len pri viditeľnosti menšej ako 50 metrov. A vtedy vždy navyše platí maximálna rýchlosť 50 km/h. Ak hmla ustúpi a neobmedzuje viditeľnosť, je potrebné hmové svetlomety opäť vypnúť.

Až 20-krát väčšia svietivosť hmlových svetlometov totiž oslňuje ostatných účastníkov cestnej premávky. Okrem hmly je možné hmlovky používať pri zhoršenej viditeľnosti v dôsledku silného dažďa a sneženia. No na rozdiel od toho, čo si myslia mnohí vodiči, zotmenie sa nepovažuje za zhoršenú viditeľnosť. Zas nesprávne používanie hmlových svetlometov vám hrozí pokuta až do výšky 50 eur.