Henry Heimlich, americký lekár

Henry Heimlich bol americký hrudný chirurg a výskumník, ktorému pripisujú autorstvo manévru, ktorý zachránil tisíce ľudí pred udusením. Henry bol pre mnohých hrdina, pretože jeho „trik“, vďaka zvýšeniu tlaku na oblasť pod bránicou, uvoľňoval prekážky v dýchacích cestách. Zo známych osobností mu za svoj život vďačia napríklad bývalý prezident Ronald Reagan, speváčka Cher alebo herečky Elizabeth Taylorová a Goldie Hawnová. Heimlich techniku ​​vyvinul v 70. rokoch, kedy bol primárom na chirurgii v nemocnici v Cincinnati. Bol veľký kritik búšenia do chrbta, po ktorom sa podľa neho dusiacemu človeku skôr priťaží. Jeho hrdinstvo však pošramotilo, keď začal presadzovať teóriu, že pacientov s AIDS či rakovinou treba liečiť úmyselne vyvolanou maláriou. Vysoké horúčky spojené s maláriou mali podľa neho aktivovať imunitný systém a následne liečiť infekciu vírusových ochorení. Malárioterapiu skúšal Heimlich napríklad v Etiópii, hoci tamojšie ministerstvo zdravotníctva o tejto činnosti nevedelo.

Philippe Pétain, francúzsky vojenský maršal

Philippe Pétain bol francúzsky generál, ktorý počas 1. svetovej vojny získal pozíciu francúzskeho maršala. Vo Francúzsku ho považovali za národného hrdinu - v roku 1916 sa preslávil bitkou pri Verdune, o rok neskôr v kritických okamihoch prevzal velenie celej francúzskej armády a doviedol ju ku konečnému víťazstvu. „Krk“ mu zlomila 2. svetová vojna, pretože v snahe urobiť Francúzsko opäť veľkým, spolupracoval s nacistickým režimom a prijal obrovské represívne opatrenia proti židovskému obyvateľstvu. Pre kolaboráciu s nacistami ho označili za vlastizradcu. Po vojne dostal trest smrti, ktorý mu generál de Gaulle trest zmiernil na doživotné väzenie. Dodnes je obvinenie z pétainizmu vážnou politickou urážkou.

Benedict Arnold, americký vojak

Benedict Arnold bol americký vojenský dôstojník, ktorý slúžil počas vojny za nezávislosť. Dlhé roky ho oslavovali ako hrdinu. Bol nesmierne odvážny a skúsený vodca, ktorý so svojimi vojskami zaznamenal mnoho úspechov. Lenže v roku 1780 prebehol na britskú stranu, čím sa stal jedným z najväčších zradcov v amerických dejinách. V nasledujúcich bojoch viedol britskú armádu v boji proti vojakom, ktorým kedysi velil, po čom sa jeho meno stalo synonymom zrady. Vzniklo mnoho teórií, prečo sa Arnold stal prebehlíkom: chamtivosť, dlhy, odpor voči ostatným americkým dôstojníkom, nenávisť ku Kontinentálnemu kongresu a dokonca túžba, aby kolónie zostali pod britskou nadvládou. Zdá sa však, že hlavným motívom boli financie. Ako brigádnemu generálovi v britskej armáde mu totiž ponúkli ročný dôchodok 360 libier a paušálnu sumu za zbehnutie viac ako šesťtisíc libier. V popkultúre sa dnes meno „Benedict Arnold“ stalo synonymom pre zradu.

Charles Lindbergh, americký pilot

Charles Lindbergh je v histórii známy ako prvý pilot, ktorý preletel sólo cez Atlantik. V dňoch 20. až 21. mája 1927 absolvoval dlhú cestu z New Yorku do Paríža uceleným letom bez medzipristátia. To z neho urobilo okamžitého hrdinu, stal sa synonymom odvahy a úspechu. Lindbergh v medzivojnovom období z poverenia americkej armády niekoľkokrát navštívil nacistické Nemecko, aby referoval o nemeckom letectve a najmä o Luftwaffe. Zaujalo ho, že Nemecko preberá vedúcu úlohu v modernej konštrukcii lietadiel a postupne sa stal jeho obdivovateľom. Tesne pred vojnou mu nacistická vláda udelila medailu, čo odštartovalo jeho tienistú časť kariéry. Stal sa jedným z tých, ktorí nesúhlasili so zapojením USA do druhej svetovej vojny. V jednom zo svojich antisemitských prejavov tvrdil, že tri skupiny tlačia USA, aby sa zapojili do vojny: Briti, Rooseveltova administratíva a Židia. Dodal, že Židia by mali byť ticho, pretože to môže skončiť pre nich tragicky. Lindbergha preto označili za nacistického sympatizanta a túto poškvrnu už zo seba nikdy nedokázal zmazať.