Záhadné symboly
Všetko, čo je záhadné má možnosť slúžiť ako podkladové aktívum pre tvorbu hoaxov. Škótske rytiny sú toho jasným príkladom. Škótsko je posiate stojacimi kameňmi, na ktorých sú vytesané záhadné symboly a postavy. Tieto kamene často nesú fascinujúce kolekcie obrázkov, ktoré niektorí interpretujú ako formu písania, niektorí ako posolstvo. Sú napísané v runách. Niektoré kamene sa pokúsili vedci dešifrovať. No dekódovanie run ukázalo, že to často bola iba anglická správa napísaná v runovej abecede. Ale rôzne chýry sa šírili už stovky rokov.
Ľudia a dinosaury
História hovorí, že ľudia a dinosaury sa nestretli, no dávnoveké hoaxy tvrdia opak. Príbeh sa začal v roku 1966, keď Javier Cabrera, lekár so záujmami v antikvariáte, dostal kameň s vyrytým obrázkom, ktorý považoval za vyhynutú rybu. Hľadal viac. Po kúpe niekoľkých podobných, pátral po zdroji, a dorazil k farmárovi menom Basilio Uschuya, ktorý tvrdil, že ich našiel v jaskyni. No a na týchto kameňoch sa našli stopy scény ľudí a dinosaurov. Cabrera dokonca vydal knihu, v ktorej interpretoval fakty, ktoré našiel prezentované na kameňoch. Veril, že ľudia prišli na Zem pred 405 miliónmi rokov z inej planéty. A časť života žili s jaštermi.
Tabuľky v starom hrobe
V 70. rokoch 19. storočia boli v indiánskych pohrebiskách v Iowe objavené tri tabuľky, ktoré podporovali teórie, že pyramídy postavili mimozemšťania. Tabuľky Davenport zobrazujú zložité ilustrácie, kalendár a riadky písma, ktoré boli údajne dôkazom toho, že európska kultúra sa dostala do Ameriky v staroveku. A všetko poznanie sem prišlo z inej planéty. Neskôr sa však ukázalo, že tabuľky do mohýl vložil podvodník. Bridlice totiž vykazovali stopy moderného nástroja a tak bol na svete hoax, ktorému mnohí dodnes veria a nepripúšťajú, že ide o podvrh.
Zdiskreditovaný objav
Najpozoruhodnejší prípad hoaxov vytesaných do kameňa pochádza z 18. storočia a odohral sa v Nemecku. Johann Beringer bol slávny profesor medicíny, ale zaujímal sa aj o fosílie. Jeho kolegovia si z neho chceli vystreliť. Rozhodli sa preto nechať vyrezať falošné fosílie a umiestnili ich do oblasti, ktorú Beringer bežne skúmal. Niektoré mali jednoduché tvary mušlí, iné boli veľmi zložité a zobrazovali žaby, ryby a dokonca aj pavúky. Niektoré vyzerali presne ako padajúce hviezdy. Beringer bol svojimi objavmi nadšený. Dokonca objavil niektoré kamene, ktoré niesli Božie meno napísané v hebrejčine, latinčine a arabčine. Našiel dôkaz, že kamene tam umiestnil Boh! Beringer pripravil luxusnú knihu so svojimi objavmi, po ktorej vydaní sa dozvedel o podvode. Dodnes však mnohí neveria, že išlo o žart. Tvrdia, že pravdu chceli prekryť diskreditáciou samotného objaviteľa.