Šoférovanie pod vplyvom s mŕtvolou na sedadle
Randyho Krafta, ktorého odsúdili za zabitie 16 osôb (vyšetrovatelia majú podozrenie, že zavraždil až 67 ľudí), v roku 1983 polícia zatkla kvôli nebezpečnej jazde. Keď Krafta bezpečne zaistili v policajnom aute, dôstojník išiel skontrolovať spolujazdca na prednom sedadle. Mladého muža však nezobudil, pretože bol mŕtvy. Jeden z mnohých dôvodov, prečo nepiť a šoférovať.

Krádež auta
Ukradnúť auto je dosť hlúpe, keď ste sériový vrah. V roku 1978 dôstojník David Lee z policajného oddelenia v Pensacole zastavil auto, ktoré šoféroval Ted Bundy. Prešiel záznamy ukradnutých áut, pretože vodič pôsobil podozrivo, a ukázalo sa, že mal pravdu. Bundyho zatkli, samozrejme až po tom, čo zavraždil najmenej 30 ľudí. A človek by si myslel, že 30 rokov vyhýbaniu sa pozornosti polície urobí Bundyho dostatočne inteligentným, aby urobil takúto amatérsku chybu.

Upchané toalety
Upchané odtoky dokážu spôsobiť oveľa viac ako len zlosť susedov v dome. Podľa toho, čo ste do nich napchali, môžu viesť aj k zatknutiu. Dennis Nilsen, ktorého v roku 1983 odsúdili za šesť vrážd v severnom Londýne sa presťahoval do bytu na poschodí z predchádzajúceho bytu na prízemí. Bez dvora, na ktorom by mohol pochovávať telá, musel vymyslieť iný spôsob ich likvidácie. Urobil teda to, čo by spravil každý vrah - spláchol rozkladajúce sa telá obetí do toalety. A veľmi rýchlo z toho vznikol problém, pretože upchal odtoky v celom dome. Keď inštalatéri zistili, že príčinou sú ľudské pozostatky, vyšetrovatelia Nilsena rýchlo vypátrali a okamžite zatkli.

Preukaz totožnosti na mieste činu
Pravidlom číslo jeden, ako nevzbudiť podozrenie z vraždy, je utajiť svoju totožnosť. Sériový vrah Peter Goebbels, ktorý svoje obete aj znásilňoval, asi toto pravidlo nepoznal. V rokoch 1984 až 1985 v Berlíne uškrtil štyri obete. Goebbelsa si však svet nezapamätá kvôli vraždám, ale ako zabijaka, ktorý bol dosť hlúpy, aby nechal svoj preukaz totožnosti na mieste činu. Úrady nemuseli strácať veľa času vyšetrovaním, keď pri tele našli potrebné informácie.

Prepustenie obete
Väčšina ľudí súhlasí s tým, že nie je správne zabíjať. No tiež chápu, že nie je „vhodné“ obeť pustiť, keď predstiera, že má svojho agresora rada. Lisi Nolandová mala 17 rokov, keď ju uniesol Bobby Joe Long a 24 hodín znásilňoval. Ako bývalá obeť zneužívania už Nolandová mala know-how na prežitie násilia. Ako profesionálka teda hrala svoju úlohu, klamala a chlácholila šialenca, až kým neuveril, že k nemu niečo cíti. Dokonca ju odviezol domov. Väčšinu stretnutia mala zaviazané oči, ale prepustením obete Long porušil kódex sériového vraha a to viedlo k jeho zatknutiu.

Návšteva holiča s krvou obete vo vlasoch
Väčšina holičov ponúka umytie vlasov spolu s holením, ale je lepšie sa im vyhnúť, ak máte vo vlasoch krv obete. Earle Leanard Nelson o tom asi nikdy nepočul. Obvinili ho zo zabitia 26 žien v čase, keď ho v roku 1927 zatkli. Po zabití Emily Pattersonovej sa Nelson rozhodol podstúpiť holenie a nový účes. Nenapadlo mu, že si holič všimne zaschnutú krv vo vlasoch a škrabance na pokožke hlavy. Keď polícia našla Pattersonovej telo, holič dokázal poskytnúť jeho popis a spojiť ho s trestným činom.

Ukážete priateľom dôkazy
Umelci sa radi pochvália svojou prácou a ich priatelia sa väčšinou radi pozrú. V prípade Charlesa Schmida z Tucsonu išlo o niekoľko mŕtvol tínedžerov, ktoré znamenali jeho koniec. Schmid lákal dospievajúce dievčatá, ktoré následne zneužil a zavraždil. Odsúdili ho za tri vraždy a pravdepodobne by ich spáchal viac, keby nepriviedol svojho kamoša Richarda Brunsa k hrobu, aby mu ukázal mŕtvoly sestier Fritzových. Bruns prirodzene „priateľa“ nahlásil a Schmida zatkli.