MENU
Menu
Potkany v zákopoch.

Zaujímavosti FOTO Zabudnite na mačky, prichádzajú teriéry: Ako sa v zákopoch lovili potkany

V prvej svetovej vojne sa museli vojaci boriť s obrovským množstvom problémov. Jedným z nich boli potkany. Všadeprítomné hlodavce priťahovala skaza. Hodovali na mŕtvych, ale ničili aj zásoby živých a prenášali choroby. Niet divu, že vojaci mali zvlášť v obľube teriérov.

Svedectvá vojakov, ktorí hovorili o potkanoch, sa na seba veľmi ponášali. Muži zvykli vravieť, že na každom mŕtvom hodovali dva až tri potkany. Najprv išli po očiach, potom sa hostili na tvári. Niektoré potkany dorástli do obrovských rozmerov a stávalo sa, že zoslabnutý či ranený vojak sa nedokázal takémuto hlodavcovi brániť.

Muži vymýšľali rôzne spôsoby, ako sa potkanov zbaviť. Strieľať nemohli, to bolo prísne zakázané. Podľa veliteľov išlo o plytvanie muníciou. Bežne ich teda zabíjali bajonetmi, ale bola to zbytočná snaha. Potkanov bolo priveľa. Jedna samica stihla mať za rok 900 mláďat, množili sa šialeným tempom. Chlapi teda začali chovať mačky a psy. A práve teriéry sa ukázali ako šikovní lovci hlodavcov.

Medzi mačkou a teriérom je totiž zásadný rozdiel čo sa lovu potkanov týka. Mačka zabije jedného, nažerie sa a až do ďalšieho kŕmenia neloví. Teriér však ide po koristi, zabije ju a už aj sa vrhá na ďalšiu. S hlodavcom sa na rozdiel od mačky nehrá. Prehryzne krk a poriadne zatrasie telom, čo obeti zlomí väz, pustí a ide ďalej. Je tiež väčší a silnejší než mačka, takže môže útočiť aj na vykŕmené potkany. Vojaci si takéto teriéry veľmi cenili, o čom svedčí aj niekoľko fotografií v našej galérii.