MENU
Menu
Bitka pri Somme.

Zaujímavosti FOTO Zábery z bitky pri Somme, jednej z najkrvavejších v dejinách

1. júla 1916 padli prvé výstrely a rozpútalo sa peklo, ktoré trvalo 141 dní. Jedna z najkrvavejších bitiek v dejinách ľudstva sa odohrala pri Somme a ukázala, akým smerom sa budú vyvíjať ďalšie konflikty.

Prvá svetová vojna v tom čase trvala už takmer dva roky. Spočiatku sa predpokladalo, že pôjde o krátky konflikt, ktorý sa ale po pár mesiacoch premenil na vyčerpávajúcu zákopovú vojnu. Do bahna hýriaceho chorobami privážali všetky strany konfliktu denne tisíce vojakov, ktorých kosili guľky, plyn, výbuchy i baktérie. A prakticky zbytočne. Frontové línie sa najmä na západe hýbali len o kilometre jedným či druhým smerom.

Bitka pri Somme sa odohrala v bahnitom teréne, ktorý smutne zdobili len ohlodané pahýle stromov. Krátko po úsvite doznela osemdňová zdrvujúca salva kanónov Dohody, ktorá mala oslabiť nemecké línie. O 7:30 ráno sa ozvalo pískanie, ktoré vyhnalo mužov zo zákopov. Mali prejsť cez územie nikoho a zaútočiť na nemecké zákopy.

Málokomu sa to podarilo. Postavenie nepriateľa nebolo ani zďaleka tak oslabené, ako velenie predpokladalo. Hneď v prvý deň bitky tak Briti prišli o 19 240 mužov, tisíce ďalších bolo zranených. To všetko kvôli asi piatim štvorcovým kilometrom územia. Fotografie z bitky pri Somme uvidíte v našej galérii.