MENU
Menu
Strongwoman.

Zaujímavosti FOTO Siláčky na začiatku 20. storočia: Ženy dvíhali mužov nad hlavy

Silní chlapi boli kedysi neoddeliteľnou súčasťou cirkusov. Neboli síce hlavnou atrakciou, ale priťahovali dosť divákov. Keď však v cirkusoch začali vystupovať siláčky, ľudia sa chodili dívať hlavne na ne. Veď kto to kedy videl, aby žena zdvihla chlapa jednou rukou nad hlavu?

Jednou z najznámejších silných žien bola Katie Brumbachová, ktorú prezývali „Veľká Sandwina". Pochádzala z Viedne a jej rodičia tiež vystupovali v cirkusoch. Vyzerala ako dokonalá kombinácia matkiných a otcových génov. Otec meral dva metre a matka mala bicepsy s obvodom bezmála 40 centimetrov.

Po rodičoch zdedila Katie nielen muskulatúru, ale aj schopnosť upútať publikum. V cirkuse vystupovala s rodičmi a často aj s niektorým z jej 14 súrodencov. Divákov vedela šokovať napríklad tým, že jednou rukou nad hlavu dvíhala svojho manžela, ktorý vážil asi 70 kilogramov. Neskôr sa predvádzala aj ohýbaním oceľových tyčí.

Prvé silné ženy začali meniť aj to, ako sa spoločnosť pozerala na nežné pohlavie. Koncom 19. storočia sa na ženy hľadelo ako na krehké a slabé tvory. Siláčky v cirkusoch začali tento stereotyp pomaly meniť.

Postarala sa o to napríklad aj Charlotte Gilmanová, ktorá sa vo voľnom čase venovala dvíhaniu činiek, behaniu a gymnastike, len aby dokázala, že nie je o nič menej fyzicky zdatná, ako muži. Okrem toho napísala aj knihu, v ktorej sa venovala búraniu mýtov o ženskej fyzickej neschopnosti.

Avšak dokonca ešte aj začiatkom 20. storočia ešte aj lekári verili, že ženy majú len malé zásoby energie, ktoré by mali investovať do udržiavania chodu domácnosti. Všetok pohyb a cvičenie, ktoré podľa doktorov potrebovali, mali nájsť pri upratovaní a staraní sa o deti. Vyskytovali sa tvrdenia, že cvičenie deformuje ženské telo a prerába ho na mužské. Ženy, akou bola Charlotte Gilmanová, sa považovali za zanedbateľnú minoritu. Aj ony sa však postarali o to, že ženy postupne prestali byť vnímané ako slabé a krehké tvory.

Fotografie prvých silných žien nájdete v našej galérii.