Región, ktorého súčasťou je aj Celles, bol odjakživa známy vďaka vinohradom. Lenže v 50. rokoch trh s vínom padal a ceny tohto moku tiež. Vláda rozhodla, že ak chce farmárov dostať z krízy, musí ich donútiť, aby diverzifikovali pestovanie plodín a sadili ovocné stromy. Lenže tie potrebujú oveľa viac vody než vinič a v regióne bolo vody málo. Tak vznikli plány na vybudovanie vodnej nádrže, ktorých obeťou mala byť aj Celles.

 

Dedinčania protestovali proti nútenému vysťahovaniu takmer desať rokov, ale ich boj sa nakoniec ukázal byť márny. V roku 1968 sa podarilo dokončiť priehradu na rieke Salagou a hladina vody v budúcej vodnej nádrži začala stúpať. Projekt mal dve fázy: v prvej by hladina stúpla na 139 metrov a v druhej na 150 metrov. Celles, ktorá leží v relatívnej výške 144 metrov, tak mala počas druhej fázy skončiť pod vodou. Lenže k jej realizácii nikdy nedošlo a voda skončila pod dedinou. Ľudia opustili domy pre nič.

Dedinčania sa chceli do domovov vrátiť, tie však už boli roky neobývané, rozpadali sa a mnohé poškodili vandali. Suchý región sa tiež premenil na bujarú turistickú oblasť a väčšina ľudí okolie nespoznávala. Pár vytrvalcov tu však ostalo. Nasťahovali sa do ruín a chránili ich pred vandalmi. Ako sa ukázalo, Celes vlastne nikdy nebola celkom neobývaná. Počas sčítania ľudu v 50. rokoch mala 60 obyvateľov, v roku 1975 ich bolo päť. Dnes ich je 30. Potomkovia tých, ktorí kedysi bojovali proti nútenému vysťahovaniu, sa dnes snažia obnoviť zašlú krásu ich domova. Fotografie z Celles nájdete v našej galérii.