MENU
Menu
Ovce v uliciach Londýna.

Zaujímavosti FOTO Keď sa v Londýne pásli ovce: Eko alternatíva bežných kosačiek

V 20. a 30. rokoch 20. storočia ste mohli v Londýne bežne vidieť čosi, čo dnes vídať len na pasienkoch. V parkoch sa tu bežne pásli ovce a nielen to: ich majitelia doslova súťažili, aby mohli svoje zvieratá vodiť do mesta. Išlo o prestíž.

Hyde Park, Kensingtonské záhrady, Clapham Common a ďalšie známe miesta boli kedysi pasienkami pre ovce. Ovca totiž na trávniku funguje viacúčelovo. Nielenže že spása trávu, ale kopytami aj prevzdušňuje pôdu a navyše z nej vychádza hnojivo v podobe moču a exkrementov. Nepotrebuje benzín ani olej a hoci nie je celkom bezúdržbová, je udržateľnou alternatívou bežnej kosačky.

Dôkaz, že pásť svoje ovce v londýnskych parkoch bolo naozaj otázkou prestíže, prezentuje aj fakt, že George Donald hnal svoje stádo do hlavného mesta až zo škótskeho Aberdeenu. Jeden z poslancov britského parlamentu sa vtedy spýtal: „To neboli k dispozícii žiadne anglické ovce?“

Kosenie parkov pomocou oviec postupne vymizlo a 50. rokoch už by ste tieto zvieratá v meste hľadali márne. V roku 2010 ale v parku Hampstead Hall túto prax zaviedli opäť ako ekologickú alternatívu voči štandardnému koseniu. A ktovie, možno sa onedlho budú ovce pásť aj v Bratislave či Košiciach.