MENU
Menu
a

Zaujímavosti FOTO Dokonalé maskovanie: Pozrite si švajčiarske vojenské bunkre

Švajčiarsko je síce neutrálnym štátom, ale má silnú armádu. Po celých švajčiarskych Alpách sú napríklad rozmiestnené bunkre, ktoré sú tak dokonale kamuflované, že o nich často nevedia ani miestni.

Obrovské skaly, stodoly či rodinné domy vedia poskytnúť úkryt a v čase vojny sa z nich stanú obranné postavenia. Vnútri sú totiž zariadené presne ako vojenské bunkre a majú pancierované steny, ktoré neraz odolajú aj delostreleckej paľbe. Do skalných stien zasa Švajčiari vytesali obrovské priestory, ktoré môžu slúžiť ako hangáre. Každý dôležitejší most, tunel, cesta či železnica sú navrhnuté tak, aby sa dali ľahko zničiť a zabrániť tak nepriateľovi v postupe. Niektoré úseky diaľnic sa zasa dajú jednoducho premeniť na provizórne letiská.

Atómové kryty sa nachádzajú v každej väčšej budove a je ich toľko, že by sa v nich skryla celá švajčiarska populácia. Každý muž vo veku do 34 rokov, ale výnimočne aj do päťdesiatky, je vojakom v zálohe. Dokonca môžu mať doma strelné zbrane. Ako raz povedal jeden švajčiarsky dôstojník: „Švajčiarsko nemá armádu. Švajčiarsko je armáda.“

Opevňovanie Álp začalo koncom 19. storočia a prebiehalo ešte aj počas studenej vojny. Dnes je väčšina bunkrov síce prázdna, ale pripravená na použitie. Ich zničenie by stálo asi miliardu eur a to je oveľa viac, než stojí ich ročná údržba. Ako hovoria Švajčiari: „Neutralita vás neochráni pred rádioaktivitou.“ A tak kryty existujú naďalej. Ich fotografie nájdete v našej galérii.