MENU
Menu
Korea

Zaujímavosti FOTO Čo turista v Kórei bežne nevidí: Chudobní žijú v otrasných podmienkach

Južná Kórea, to rozhodne nie sú len vysoké mrakodrapy, tradície spojené s modernými technológiami a výborné jedlo. Existuje jedna stránka tejto krajiny, ktorú návštevníci bežne nevidia: „goshiwon“. Ide o miniatúrne lacné ubytovacie jednotky, kde žijú chudobní Juhokórejčania.

Juhokórejský fotograf Sim Kju-dong strávil päť rokov dokumentovaním tých, ktorí sú odkázaní na život v mizerných podmienkach. Neraz ide o vzdelaných ľudí, ktorí sa chystajú zložiť významnejšie skúšky v rámci práce či školy a nemôžu si dovoliť vzdelávať sa a nepracovať zároveň. Na skúšky v Južnej Kórey sa kladie mimoriadny dôraz a je bežné, že ľudia, ktorí sa na ne pripravujú, nepracujú. S tým je však spojený aj niekoľkomesačný výpadok príjmov a bývanie v goshiwon.

Kuchynky a kúpeľne sú spoločné, izby samostatné. Niekedy majú len štyri či päť štvorcových metrov, málo aj pre jedného. Napriek tomu v nich niektorí ľudia žijú roky. A mesačne sa za ne platí nájomné vo výške asi 170 eur. A to nehovoríme o centrách veľkomiest, kde sa táto suma môže vyšplhať aj na dvojnásobok. To, ako sa žije v takýchto podmienkach, zistíte v našej galérii.