MENU
Menu
Potopa v Johnstowne.

Zaujímavosti FOTO Ako vyzerá mesto po potope? Pretrhnutá priehrada zabila vyše 2000 ľudí

31. mája 1889 sa Elias Unger sa zobudil po noci vytrvalého hustého dažďa. Kúsok pod svojím domom videl vodnú nádrž Conemaugh, ktorej brehy sa vylievali. Bál sa, že deravá a nestabilná priehrada nevydrží tlak masy vody a rýchlo začal vysielať varovania do dedín a mestečiek pod ňou.

Unger urgoval príslušné úrady, aby začali s okamžitým vypúšťaním priehrady, ale na jeho varovania nik nedbal. Hodinu a pol potom, ako sa prebudil, priehrada praskla a z nádrže sa vyvalilo 20 miliónov ton vody.

Ničivá vlna brala so sebou všetko: domy, stromy, zvieratá i ľudí. Mestečko South Fork a dedina Mineral Point prakticky zmizli z povrchu Zeme. Keď voda dorazila do Woodvale, už dávno nešlo len o tekutinu. Mala v sebe tisíce ton najrôznejších materiálov a predmetov, valili sa aj železničné vozne.

Hodinu po prevalení priehrady dorazila 20 metrov vysoká vodná stena k mestu Johnstown s 30-tisíc obyvateľmi. Ľudia už vedeli, čo sa na nich valí, a mnohí sa rozhodli prečkať na vyšších poschodiach budov. Prineskoro zistili, že voda je schopná strhnúť aj domy.

Voda napokon dorazila k železničnému mostu, ktorý nestrhla. Nahromadilo sa tu však množstvo odpadu a vznikla akási dočasná hrádza. Obrovská hybnosť masy vody vrátila časť vlny späť hore prúdom. Keď voda pri meste čiastočne opadla, prakticky ihneď sa z neznámych príčin rozhorel požiar a zachvátil trosky. Lenže zhora ešte len plávali ľudia, ktorým sa v Johnstowne podarilo zachrániť a chytili sa niečoho, čo plávalo. Dostali sa však len do horiaceho inferna.

Výsledkom potopy bolo 2209 mŕtvych. V roku 1889 išlo o dovtedy najhoršiu katastrofu v dejinách USA. Na mieste pomáhali dobrovoľníci z celých USA, zakladateľka Amerického červeného kríža Clara Bartonová tu strávila päť mesiacov.

Žaloba na bohatých majiteľov priehrady skončila neúspechom. Nepodarilo sa totiž preukázať vinu konkrétneho jednotlivca a skupina sa odsúdiť nedala. To viedlo k zmene zákonom o zodpovednosti vo väčšine štátov USA.

Fotografie z miesta nešťastia nájdete v našej galérii.