Festival svätej Marty

Po španielsky fiesta de Santa Marta de Ribarteme, tiež známy ako Festival zážitkov na prahu smrti, sa oslavuje v malom mestečku Las Nieves v Španielsku. Koná sa každý rok 29. júla a je naozaj trochu morbídny. Ak ste v minulom roku unikli smrti, môžete za to poďakovať a ležať v otvorenej rakve. Pritom sa môžete nechať prenášať ulicami Las Nieves. Je to na znak toho, čo by sa skutočne dialo, ak by sa vás smrť bola dotkla. Môže to znieť ako morbídna záležitosť, ale je tam kompa tanca, zábavy a spevu. Ako na španielskom pohrebe... navyše kto môže povedať, že si už vyskúšal truhlu počas života.

Samhain  

Oslavuje sa 31. októbra ako  Halloween, ale nie sú to rovnaké sviatky. Samhain vychádza z pohanských a keltských tradícií, ktoré boli v Spojenom kráľovstve populárne ešte pred nástupom kresťanstva. Samhain, ktorý sa stále oslavuje v mnohých častiach Spojeného kráľovstva, najmä v Škótsku, oslavuje vítanie úrody a temnejšie noci, ktoré ešte len prídu. Samhain je tiež časom, keď sa stiera závoj medzi mŕtvymi a živými. Takže ľudia často chodia od dverí k dverám a spievajú mŕtvym. Samhain má hlboké spojenie so zemou a ročnými obdobiami. 

Pchum Ben

Ide o najväčší z kambodžských festivalov a rovno sa spája so smrťou.  Trvá 15 dní a je to čas uctievania tých, ktorí odišli. Každý deň, bez ohľadu na to, ako ste zaneprázdnení, by ste mali navštíviť miestnu pagodu s jedlom. Posledný deň je zvyčajne 28. septembra. V tomto čase sa všetci stretávajú, aby si spomenuli na tých, ktorých stratili. Okrem budhistického Nového roka je to najdôležitejší dátum v kambodžskom kalendári. Každý si chce akoby pohovoriť s mŕtvymi.  

Festival hladného ducha

Je to čínsky festival so zvláštnym názvom a ešte zvláštnejšími zvykmi.  Festival je o jedle, pohostinnosti a vyhýbaní sa hnevu hladného ducha! Obrady zahŕňajú pálenie kadidla, prinášanie obetí pre predkov na stôl a varenie troch plnohodnotných jedál počas dňa. Keď slnko zapadne na stole je položená hostina pre duchov. Živí chodia hodovať oddelene a zanechajú tak miesto pre pokoj duchom. Trochu strašidelné, ak viete, že vedľa v izbe sa vám hostí záhrobie.  

Tiwah

Prvé miesto v morbídnosti určite patrí festivalu Tiwah v Indonézii. Pre obyvateľov Dayak Ngaju zo Stredného Kalimantanu v Indonézii by pohreb mohol znamenať katastrofu pre úrodu a tak sa rozlúčka jedným pohrebom nekončí. Tento morbídny festival zahŕňa exhumáciu mŕtvoly niekoľko mesiacov alebo dokonca niekoľko rokov po počiatočnom pohrebe. Rodina vezme kosti a slávnostné ich vloží do špeciálnej  truhlice. Ľudia z Dayak Ngaju veria, že týmto procesom vedú svojich blízkych do duchovného sveta. Bez neho by na nich smrť mohla zoslať kliatbu.