Fascinujúce fakty o Egypte: Vedeli ste, že mumifikovali zvery?
1. 6. 2021, 22:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:52)

Zdroj: Public Domain
Staroveký Egypt bol naozaj zaujímavou ríšou, ktorú dodnes skúmajú tisíce vedcov. Kolegovia z redakcie Život sa pozreli na tie najzaujímavejšie fakty o dávnom Egypte.
Žiadni láskyplní vodcovia
Zoberme si napríklad faraóna šiestej dynastie Pepiho II. Na trón nastúpil ako šesťročný, takže vlády sa ujala jeho matka. No keď prevzal žezlo do svojich rúk, vyzeral ako poriadne rozmaznaný tínedžer. Medzi zápiskami sa napríklad uvádza, ako sa bavil na tancoch postihnutých ľudí a svojich otrokov nechal natrieť medom, aby jeho samého neobťažovali muchy a iný hmyz.
Zdroj: TASR/AP
Pokračovanie na ďalšej strane...
Syntetické ochlpenie
Súčasný trend holenia ochlpenia nie je nič nové. Už v starovekom Egypte sa ochlpenie považovalo za nehygienické. Preto bolo zbavovanie sa chlpov základom hygieny. Preto aj fúzy faraónov boli čistý fejk.
Zdroj: Public Domain
Pokračovanie na ďalšej strane...
Posmrtné hody
Uctievanie mŕtvych nezažilo v žiadnej civilizácii takú slávu ako v Egypte. Hrobky pre posmrtný život boli omnoho bohatšie ako domy pre živých. Cieľom života bolo prakticky len pripraviť sa na posmrtný život. Dokonca sa po smrti nebohému nosili do hrobu jedlo, ovocie aj domáci miláčikovia.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovanie na ďalšej strane...
Lekárske špecializácie
Egypt je kolískou moderného lekárstva. Už v staroveku sa tu lekári špecializovali. Staroegyptskí lekári sa rovnako ako dnešní, zameriavali na jednu časť ľudského tela. Známi boli napríklad zubári, ale aj proktológovia, ktorí sa venovali konečníku.
Zdroj: Nariman El-Mofty
Pokračovanie na ďalšej strane...
Faraón, ktorý chcel zastaviť čas
Postavili pyramídy a mysleli si, že dokážu ovládnuť svet. No nedokázali. Absolútnym šialenstvom vynikal Menkaur, ktorý si zaumienil, že ak nikdy nepríde noc, tak sa zastaví čas aj jeho život na tejto zemi. Prestal spať a svetlom sviečok sa snažil neustále udržiavať pocit denného svetla. No táto schéma viedla len k jeho smrti vysilením.
Zdroj: Profimedia.sk
Pokračovanie na ďalšej strane...
Mačka ako posvätné zviera
V starovekom Egypte bola mačka posvätným zvieraťom. A čo bolo dôvodom? Spájali s bohyňou vojny Bastet. Náklonnosťou mačiek si tak získavali výhodu pri bojom ťažení.
Zdroj: shutterstock
Pokračovanie na ďalšej strane...
Pomoc pri menštruácii
V antickom Egypte ženy neostávali počas menštruácie bez pomoci. Muži si mohli počas týchto dní zobrať oficiálne voľno a starať sa o svoje manželky a dcéry počas periódy.
Zdroj: Profimedia
Pokračovanie na ďalšej strane...
Mumifikovali aj zvieratá
Preslávili sa múmiami ľudí, ale pedantnú prácu si dávali aj s posvätnými zvieratami. K nim nepatrili len mačky. Ctili si aj jastrabov, ibisov, psy, levy a paviány. Tieto zvieratá mali v Egypte osobitné miesto a po smrti boli často mumifikované a spolu s ich majiteľmi pochované.
Zdroj: Reddit.com/r/mildlyinteresting
Pokračovanie na ďalšej strane...
Predmanželské zmluvy
V Egypte fungovali predmanželské zmluvy, v ktorých sa spísalo, čo každý do manželstva priniesol. V prípade rozvodu si každý svoj diel zobral naspäť a rovnako sa delil aj spoločný majetok.
Zdroj: Profimedia
Pokračovanie na ďalšej strane...
Mejkap nosili muži aj ženy
V starom Egypte bolo známe, že veľké množstvo mejkapu nosia ženy aj muži. Dôvod? Verili, že ich bezchybný vzhľad im poskytuje ochranu bohov Horusa a Ra.
Zdroj: Marco Di Lauro
Pokračovanie na ďalšej strane...
Mali tretie pohlavie
Keramika zo starovekého Egypta obsahuje kuriózny detail. Na mnohých miestach sa okrem muža a ženy uvádza aj tretie pohlavie. Zdá sa, že staroveký Egypt bol v predstihu, pokiaľ išlo o gender politiku.
Zdroj: Nariman El-Mofty