Fanúšikovské teórie sú často len úletmi fantázie, občas však fanúšikovia prišli s nápadmi, vďaka ktorým je film zaujímavejší a umožňuje nám pozrieť si ho znova s ​​inou perspektívou.

Titanic

Vzťah medzi Jackom a Rose začína, keď Rose uvažuje, že skočí do Atlantiku. Jack sa ju snaží presvedčiť, aby to nerobila – už len preto, že voda je studená. Vie, o čom hovorí, pretože raz išiel so svojím otcom na ľadový rybolov a spadol do vody. Jack pridáva zbytočný detail – rybolov sa odohral na jazere Wissota. Priehrada však vytvorila jazero Wissota v roku 1917, päť rokov po potopení Titanicu. Keď sa ich vzťah počas štyroch dní prehĺbi, rozprávajú sa o svojej budúcnosti. Jack navrhuje jazdu na horskej dráhe na móle Santa Monica. Krásne, ale museli by počkať – až do roku 1916 tam nebola horská dráha. Existujú aj iné anachronizmy. Jack fajčí filtrované cigarety, ktoré sa nedostali na trh, jeho ruksak je budúci model a jeho účes je novoromantickejší ako v období pred I. svetovou vojnou. Niektorí fanúšikovia sa domnievajú, že taký precízny režisér ako James Cameron by nedovolil, aby sa také chyby vkradli do jeho filmu. Aká je teda teória fanúšikov? Jack je cestovateľ v čase, ktorý sa vracia, aby zachránil Rose.

Osvietenie

Všetci sme počuli konšpiračnú teóriu, že pristátie Apolla na Mesiaci v roku 1969 bol podvrh. A na to boli potrebné špeciálne vizuálne efekty. Kto by to dokázal lepšie ako Stanley Kubrick, režisér filmu 2001: Vesmírna odysea z roku 1968? Fanúšikovia tvrdia, že Kubrickov horor Osvietenie z roku 1980 ponúka stopy, ktoré sa rovnajú priznaniu z tohto podvodu. V pôvodnom románe Stephena Kinga je „zlá“ miestnosť číslo 217 a Danny vidí prízrak jedného dieťaťa. Vo filme Kubrick zmenil číslo izby na 237. Priemerná vzdialenosť od Zeme k Mesiacu je 237 000 míľ. Danny vo filme vidí mŕtve dvojčatá. Určite odkaz na projekt Gemini, ktorý viedol k programu Apollo. Navyše Danny nosí sveter s obrázkom rakety Apollo. Jasnejšie to už nemôže byť.

Čarodejník z krajiny Oz

Vo svete Oz je niečo neskutočné. Postavy sú také zvláštne, že musí ísť o niečo viac ako o dievča, ktoré sa snaží dostať späť do Kansasu. Podľa jednej fanúšikovskej teórie je ústrednou postavou Zbabelý lev. Zastupuje Williama Jenningsa Bryana, prezidentského kandidáta známeho ako „The Great Commoner“. Bryan odmietal zlatý štandard, ktorý spájal hodnotu dolára s cenou zlata. V tejto interpretácii je „Oz“ unca, Dorothy je obyčajným občanom, Strašiak predstavuje farmárov, Plechový muž znamená priemyselných robotníkov a Čarodejník je prezident Spojených štátov.

Willy Wonka a továreň na čokoládu

Veľmi žiadané vstupenky na vstup do továrne na čokoládu sú pozvánkami na smrť! Návštevníkov ubúda pri prehliadke obrovskej budovy v rôznych vozidlách. Ale každé vozidlo má kapacitu presne na počet zostávajúcich osôb. To naznačuje, že všetko je vopred naplánované a že Willy a jeho pracovníci sú možno kanibali, ktorí jedia návštevníkov mimo kamier. Túto teóriu môžeme posunúť ešte ďalej, keď sa pozrieme na remake z roku 2005 s Johnnym Deppom v hlavnej úlohe. Willy Wonka v jeho podaní informuje skupinu, že všetko je jedlé. „Všetko v tejto miestnosti sa dá jesť. Dokonca aj ja som na jedenie, ale tomu sa hovorí kanibalizmus, moje drahé deti, a v skutočnosti je vo väčšine spoločností zavrhnutý.“ Náhoda?

Mlčanie jahniat

O tomto filme existuje veľa fanúšikovských teórií. Podľa jednej Hannibal pri liečbe Buffalo Billa zmenil jeho narušenú osobnosť na vraha. Toto bola jeho poistka. Hannibal vedel, že ak ho FBI niekedy chytí a uväzní, bude potrebovať jeho pomoc pri dolapení Billa. Situácia, ktorú mohol Hannibal využiť na útek zo zajatia. Druhá teória hovorí, že FBI chytá sériových vrahov a mení ich na atentátnikov. Hannibal je súčasťou programu a Clarice Starlingová je kandidátkou. Toto je trochu pritiahnuté za vlasy, no na Clariceinho šéfa sa budete pozerať inak.

Lietadlom, vlakom, autom

Neal sa snaží vrátiť do Chicaga, aby strávil Deň vďakyvzdania s rodinou. Jeho let kvôli zlému počasiu presmerujú do Wichity. Tu sa spojí s nechceným cestovateľským spoločníkom Delom. Títo dvaja majú úplne odlišné povahy a stret medzi nimi je komickým kľúčom filmu. Neal má rád kontrolu, Del je neúnavný klebetník, ktorý neustále hovorí o svojej žene. Po rôznych peripetiách sa dvojica konečne dostane do Chicaga, idú každý svojou cestou, no Neal sa nakoniec rozhodne, že by mal ísť hľadať Dela, ktorého nájde sedieť samého na železničnej stanici. Del priznáva, že nemá kam ísť a že jeho milovaná manželka Marie je už roky mŕtva. Odchádzajú do Nealovho domu a nesú Delov veľký kufor. Teória fanúšikov hovorí, že v kufri je telo Delovej manželky. Pozrite si film znova a predstavte si Dela ako šialeného vraha...