51-ročná Marjam al-Balúší pracuje ako úradníčka a zrejme by ste si mysleli, že lásku k zvieratám v sebe prechováva celý život. Nuž, nie je to tak. Prvú mačku doniesol domov jej syn až v roku 2008 a Marjam z nej vôbec nebola nadšená. Najmä preto, že syn sa o zviera nijak zvlášť nestaral a starostlivosť ostávala na matke. Postupne si k sebe vytvorili cestu a keď Marjam v roku 2001 trpela vážnymi depresiami, bola to práve mačka, ktorá jej pomohla spamätať sa. Žena sa teda zaviazala, že bude pomáhať túlavým mačkám a psom a starať sa o ne.

Marjam však akosi pozabudla na to, že túlavé mačky a kocúry sa jej budú doma páriť. Ani sa nenazdala a mala doma 23 zvierat. To ju však neodradilo, práve naopak. Chcela z ulíc dostať čo najviac mačiek a psov a istého času zdieľala domácnosť s viac než piatimi stovkami domácich miláčikov.

„Boh dal človeku jazyk, aby v prípade choroby vedel povedať, čo ho bolí,“ uviedla Marjam v jednom z rozhovorov. „Dal mu jazyk aj na to, aby si v prípade hladu vedel vypýtať jedlo. Zviera je ale nemé a tým pádom v nebezpečenstve. Vládne inštitúcie ponúkajú pomoc len ľuďom, ale o tieto úbohé zvieratá sa nik nestará a nechránia ich žiadne zákony. Preto im chcem pomôcť aspoň ja.“

Spočiatku sa o mačky starala sama, keďže jej nemal kto pomôcť. Práve naopak, susedia jej všetko ešte sťažovali. Podávali sťažnosti až do roku 2014, kedy sa Marjam presťahovala do rodinného domu. Kým ešte pracovala, vždy sa z roboty ponáhľala domov nakŕmiť svojich zverencov, ale dnes už venuje všetok čas výhradne zvieratám.

Na krmivo minie mesačne v prepočte asi sedemtisíc eur. Dokáže to vďaka podporovateľom, ktorí pochádzajú nielen z Ománu, ale z celého sveta. Vďaka sociálnym sieťam sa totiž stala známou a tvrdí, že jej odkaz je jasný: „Chcem vyslať správu, že k zvieratám sa treba správať citlivo. Mnohí ľudia ich nechcú vo svojich domoch, vo svojich záhradách, blízko svojich áut. Preto sa ich pýtam, či Boh stvoril Zem len pre nás, alebo pre všetky živé tvory. Jednoducho si myslím, že by sme k zvieratám mali pristupovať citlivo,“ povedala Marjam v jednom z rozhovorov.

Ako to vyzerá u nej doma zistíte prostredníctvom videa nižšie.