Majiteľ domu, ktorý sa predstavil na sociálnych sieťach pod prezývkou Coastline (Pobrežie), podľa vlastných slov vyrastal pri mori a väčšinu mladosti strávil rybárčením. Postupne zbohatol, ale vždy ho fascinoval životný štýl rybárov v Juhočínskom mori. Mnohí z nich žijú priamo na vode a podnikateľ si počas jedného večera v roku 2018 zmyslel, že aj on by chcel bývať na vode.

Popíjal vtedy s kamarátom architektom a za jeden večer boli schopní dať dokopy zbežný návrh plávajúceho domu.

Okres Dong-šan v provincii Fu-tien má stáročnú rybársku tradíciu. Podnikateľ s architektom sa inšpirovali práve plávajúcimi domami. Spočiatku pritom chceli budovu postaviť čiastočne aj na pobreží, ale napokon ho celý umiestnili na vodu. S prácami začali tesne pri brehu, ale ukázalo sa, že príliv a odliv sú dosť veľkým problémom. A tak konštrukciu odtiahli na otvorené more a začali s výstavbou samotného domu.

Budúci majiteľ chcel na výstavbu použiť čo najviac skla, aby bolo v dome maximum svetla. Požiadavke však musel ustúpiť, pretože takýto dom by nebol dosť pevný. A čo elektrina? Tá sa privádza káblami z neďalekej elektrárne.

Dom drží na mieste 16 kotiev, z ktorých každá váži asi tonu. Ak sa bude chcieť majiteľ „presťahovať“, jednoducho mu stačí zdvihnúť kotvy a prenajať si remorkér.

Dom s rozlohou 600 metrov štvorcových dokončili v roku 2019 a prekvapivá je najmä jeho cena. Stál v prepočte len 60-tisíc eur. Majiteľ pochopiteľne ušetril najmä na pozemku, ale zároveň udal zaujímavý trend. Je totiž možné, že čínske úrady postupne začnú aj s predajom morskej hladiny súkromníkom.

Majiteľ domu tu žil najprv sám, manželka s malým synom sa sem najprv odmietala presťahovať a ostávala v byte na pevnine. Keď ale Čínu zasiahla pandémia koronavírusu, rodina začala tráviť všetok svoj čas „na mori“. Podnikateľ ale rýchlo zistil, že život s dvojročným dieťaťom v takýchto podmienkach je dosť nebezpečný. A tak, keď sa uvoľnili opatrenia, rodina sa presťahovala na pevninu a majiteľ domu z neho urobil prvý plávajúci hotel v Číne. Rezervácie sa robia na niekoľko mesiacov vopred.