Detstvo a dospievanie Adolfa Hitlera neboli poznamenané dostatkom financií. Jeho otec Alois pracoval ako colník a rodina sa neustále sťahovala. S treťou manželkou, ktorá bola zároveň jeho neter, mali šesť detí, Adolf prišiel na svet štvrtý v poradí. Po otcovej smrti, v štrnástich rokoch, dostával podporu pre polosiroty. Keď mu zomrela i matka, žil z dôchodku pre siroty. Privyrábal si predajom pohľadníc a obrázkov pamätihodností Viedne, ktoré sám maľoval. Po neúspešných pokusoch dostať sa na viedenskú umeleckú školu striedal ubytovanie podľa stavu svojej peňaženky. Býval aj v útulku pre bezdomovcov, neskôr v mužskej ubytovni.

Roky živorenia si vynahradil ako ríšsky kancelár a nacistický diktátor. Keď sa dostal k moci, býval na viacerých miestach v Nemecku i v Rakúsku, no s jeho menom sa najčastejšie spája letná rezidencia Orlie hniezdo, situovaná v Bavorských Alpách v horskej dedine Obersalzberg. Túto honosnú chatu mu k päťdesiatinám venoval osobný tajomník Martin Bormann. Pôvodne malú chatu na Hitlerov popud a podľa jeho návrhov rozšírili, pristavili rozľahlú terasu s nádherným výhľadom na okolie. Prevládali v nej drevené prvky.

Vybudovať v tých časoch takéto obydlie vo výške 1 834 m n. m. a k nemu aj prístupovú cestu bolo staviteľským unikátom. Na stavbe pracovalo vyše tritisíc robotníkov z Nemecka, Rakúska a Talianska a často bojovali s drsnou horskou prírodou. Za práce boli slušne platení, pracovali vo dne i v noci a údajne mali v čase oddychu k dispozícii utajený nevestinec s prostitútkami. V skalnatom teréne vytesali aj 124-metrový tunel, pre vodcu a jeho hostí v ňom premával výťah z bronzu. Sídlo pre Hitlera dokončili za trinásť mesiacov a náklady naň sa vyšplhali na astronomickú sumu.

Najviac si ju užívala EVA BRAUNOVÁ, dlhoročná milenka a krátky čas i manželka nacistického vodcu.
Najviac si ju užívala EVA BRAUNOVÁ, dlhoročná milenka a krátky čas i manželka nacistického vodcu.
Zdroj: Getty Images
Sovietsky vojak sedí na pohovke, na ktorej údajne oddychoval aj Adolf Hitler.
Sovietsky vojak sedí na pohovke, na ktorej údajne oddychoval aj Adolf Hitler.
Zdroj: Getty Images

Názov Orlie hniezdo dal chate francúzsky veľvyslanec André François-Poncet, ktorý ju navštívil v roku 1938 a doslova ho ohromila. Honosnému interiéru dominovala osemhranná miestnosť s mramorovým kozubom, darom od Benita Mussoliniho. Hitler sa tam však často nezdržiaval, skôr sporadicky, keď chcel zapôsobiť na významných hostí. Vraj pre závraty, strach z výšok a klaustrofóbiu. Bližšie k pravde bude skôr iná verzia – mal strach zo zajatia na takomto mieste, kde nebola možnosť úniku. Zato jeho milenka Eva Braunová toto miesto milovala. Na priestrannej terase sa rada opaľovala, často chodila na prechádzky po okolí a zo všetkého najradšej usporadúvala rôzne oslavy. Na konci vojny Spojenci aj toto miesto bombardovali, ale Orlie hniezdo nezasiahli. So záujmom ho navštevujú turisti.

Inak skončilo ďalšie Hitlerovo útočisko Vlčia hradba so zaužívaným názvom Vlčí brloh pri poľskom meste Kętrzyn. Tento rozsiahly komplex asi s dvomi stovkami budov a bunkrov mu slúžil dva roky počas vojny ako hlavný stan, zdržiaval sa v ňom takmer neustále. Nachádzal sa v horách, obklopovali ho zákopy, ostnatý drôt a jeho súčasťou boli aj dve letiská. Práve tam sa uskutočnil neúspešný atentát na Hitlera známy ako operácia Valkýra. Na konci vojny ho na Hitlerov pokyn čiastočne zničili nemeckí vojaci, pretože nechcel, aby sa komplex dostal do rúk sovietskej armády. Vyhlásil, že má pre neho veľkú cenu.

Pokračovanie na ďalšej strane...