MENU
Menu
zdroj: Pixabay
a

Zaujímavosti Deväť faktov, ktoré vás v škole naučili zle: Vyveďte sa z omylu

Väčšina detí si po nástupe do školy myslí, že učitelia sú neomylní. Postupom času sa síce tento dojem vytráca, ale do dospelosti si napriek tomu odnášame množstvo poznatkov, ktoré nás naučili zle.

Človek má päť zmyslov
V skutočnosti máme množstvo zmyslov, medzi ktoré patrí napríklad hlad, smäd, pocit svrbenia, bolesti, tlaku či potreba vykonať potrebu.

Krištof Kolumbus bol obyčajný mierumilovný objaviteľ
Na hodinách dejepisu sa o Kolumbovi učil každý. Málokto ale vie, že v Novom svete bral za zajatcov bez rozdielu mužov, ženy i deti a odviezol ich do Európy, aby tu vystupovali ako zvieratá v cirkuse. Väčšina z nich zomrela buď počas plavby a zvyšok do šiestich mesiacov od vylodenia.

Žily v ľudskom tele sú modré, pretože cez ne prúdi neokysličená modrá krv
Krv je vždy červená, nech sa deje čokoľvek. Žily sú modré len preto, že tuk absorbuje svetlo s nízkou frekvenciou a cez kožu sa tak „dostane" len modrá farba.

Veľký čínsky múr je viditeľný z vesmíru
Ďalšia hlúposť. Voľné oko nie je z vesmíru schopné zahliadnuť ani len kúsok tejto pamätihodnosti.

Napoelon bol veľmi nízky
Dnes sa predpokladá, že francúzsky cisár meral približne 170 centimetrov. V čase, keď žil, išlo u mužov o priemernú výšku, takže sa nedá povedať, že by bol Napoleon trpaslíkom.

Dažďové kvapky vyzerajú ako slzy
Ako by ste nakreslili padajúcu dažďovú kvapku? Tento tvar sa dá slovami ťažko opísať, každý však má určitú predstavu, ako má kvapka vyzerať. Väčšina ľudí si ju predstaví ako slzu s typickým ostrým zakončením. Bohužiaľ je táto predstava zlá. Keď kvapka padá, vyzerá takmer ako vajce.

Človek využíva len desať percent mozgu
V skutočnosti využívame mozog takmer celý, teda aspoň časť populácie určite. Každá, alebo skoro každá jeho časť je počas bdenia aktívna.

Býky neznášajú červenú farbu
Pravdou je, že keby sa toreador postavil pred býka hoci aj s hnedou zástavou, zviera by sa po nej rozbehlo. Býk totiž reaguje nie na farbu, ale na pohyb.

Vo vesmíre nie je gravitácia
Gravitácia existuje všade. Napríklad taká Medzinárodná vesmírna stanica pri obiehaní Zeme vlastne konštantne padá.