MENU
Menu
Ancient Skulls

Zaujímavosti Deformované lebky starých národov ešte nepovedali posledné slovo

Stredovekí Peruánci z vyšších vrstiev mali bizarne predĺžené lebky, ktoré pripomínajú svojim tvarom tradičné vyobrazenie mimozemských bytostí. Či boli vzorom skutočne návštevníci z vesmíru, nie je jasné.

Pravdepodobné je ale už to, ako k takým lebkám prišli. Od narodenia, kedy nie sú lebečné kosti pevne zrastené k sebe, deformovali hlavy pomocou drevených foriem. Ľudia z etnika Collagua, ktorí žili v údolí Colca na juhovýchode Peru pred 700 rokmi, sa živili hlavne chovom lám. Zo zvierat získavali cennú vlnu, z ktorej vyrábali teplé odevy. Niektorí jedinci mali umelo predĺžené lebky, ktoré ich zaraďovali k vyššej spoločenskej vrstve. „Lebečné modifikácie mohli prispieť k prepojeniu mocnej elity a pocitu spolunáležitosti,“ mieri bioarcheológ Matthew Velasco z Cornellovej univerzity zo štátu New York.

Ďalšie peruánske etnikum Cavanas, s ktorým sa stretli španielski kolonizátori na začiatku novoveku, si lebky upravovalo tiež, ale namiesto vysokých štíhlych ich deformovalo do širšej nižšej klenby. Praktiky oboch kmeňov kresťanskí Španieli domorodcom zakázali ako barbarské. Archeologické vykopávky dokazujú, že Peruánci sa tak upravovali minimálne v rozmedzí tristo rokov. Analýza kostí potvrdzuje, že jedinci s pretiahnutými lebkami mali oveľa kvalitnejšiu výživu, takže patrili k elitám, ktorá mala prístup k bohatšej skladbe potravy.

DISKUSIA
12.3. 2018 18:30
Diskusia