Dunové lyžovanie… A potom pivo

Nasadíte si okuliare, obujete lyžiarske topánky, upravíte šortky a nanesiete vrstvu opaľovacieho krému. Duna je vysoká, svah je ideálny. Ste presvedčení, že všetci ľudia, ktorým mrznú zadky v zasnežených strediskách, sú idioti v porovnaní s pieskovými lyžiarmi. A pritom vôbec nemusíte opustiť Európu. Ste v Bavorsku v Nemecku. Táto krásna oblasť sa nachádza v meste Hirschau, na mieste, kde v roku 1800 ťažili kaolinit pre porcelánový priemysel. Hlavným produktom bol kremenný piesok, z ktorého teraz vznikla hora Monte Kaolino. Masívna mohyla je mekkou pre lyžiarov, ktorí majú chuť stráviť deň na zjazdovke v polovici júla.

Rieka D v Oregone

Na zemi je niekoľko miest, ktoré majú jednopísmenové názvy. Od veterného ostrova pri pobreží Škótska, hory v Hokkaidó a rôznych malých osadách v Škandinávii ide o rozmanité miesta, ktoré sú úžasne krásne aj zvláštne. Napríklad rieka D v Oregone. Mesto Lincoln bojovalo desaťročia s Guinnessovou knihou svetových rekordov, aby ich vodnú cestu uznali ako najkratšiu (nielen menom, ale aj dĺžkou - údajne 36,5 metra) – a nie rieku Roe v Montane. V roku 2006 z knihy úplne vypustili tento rekord, čo umožnilo milovníkom rieky D nárokovať si morálne víťazstvo.

Tento región sa nachádza v Uzbekistane... v Kirgizsku... A bývajú v ňom Tadžici

Vnútrozemské národy a čiastočne uznané štáty sú fascinujúce. Na mape sveta dnes nájdete krajiny ako Abcházsko, Južné Osetsko a Kosovo. Sú na nej aj malé krajiny ako Lesotho, ktoré úplne obklopuje iná krajina, kúsky Indie plávajú v mori Bangladéša a najfascinujúcejšou anomáliou v tomto geografickom priestore je Sochský rajón v Uzbekistane. Leží v blízkosti hraníc s Tadžikistanom, ale úplne ho obklopuje Kirgizsko. Takmer všetci ľudia, ktorí žijú v tomto regióne Uzbekistanu obklopenom Kirgizskom sú Tadžici.

Jazero, kde žijú medúzy

Na malom ostrove Eil Malk v tichomorskom štáte Palau je morské jazero. Volá sa Ongeim'l Tketau, čo v palauánskom jazyku znamená „piate jazero“, v angličtine je známe ako Jazero medúz. Žije v ňom množstvo malých medúz, ktoré sú pripravené popŕhliť každého plavca, ktorý sa chce vo vode ochladiť. Zlaté medúzy horizontálne migrujú k slnku cez jazero z mora. Kvôli nedostatku predátorov už síce stratili väčšinu svojho toxického vplyvu, takže vám príliš neublížia. Ale hladné slanovodné krokodíly áno. A rovnako nebezpečná je vrstva toxického sírovodíka v hĺbke asi 15 - 20 metrov pod povrchom jazera, ktorý sa absorbuje do vašej pokožky a zabije vás rýchlo.

Milwaukee… Zilwaukee!

Malé mesto vo veľkom štáte Michigan stojí na klamstvách, aspoň podľa miestnej legendy o pôvode názvu mesta. Keď sa Daniel a Solomon Johnsonovci z New Yorku usadili v tejto oblasti, postavili pílu. Postupom času sa osada rozrástla a bratia potrebovali ľudí na obsluhu mlyna. Prisťahovalcov, ktorí hľadali prácu však lákali veľká mestá ako bolo Milwaukee. Takže bratia mesto pomenovali Zilwaukee, aby oklamali nevedomých osadníkov, aby prišli do malého Michiganu namiesto toho, aby sa vydali na cestu do Wisconsinu. Napriek nedostatku solídnych dôkazov, že legenda je pravdivá, miestni obyvatelia sa jej držia.