Stetson Kennedy – KKK

Stetson Kennedy je spisovateľ, ktorý napísal knihu prezentujúcu vnútorné mechanizmy známeho Ku Klux Klanu. Kniha vyšla pod názvom The Klan Unmasked a na pulty sa dostala v roku 1954, pár rokov po tom, keď si stanovil za cieľ odhaliť organizáciu a jej úsilie terorizovať „čiernych“ občanov v regióne. Stetsonovi sa podarilo preniknúť do KKK, nadviazať styky s najvyššími predstaviteľmi a získať obsiahly materiál o zločinnej činnosti Klanu. V knihe odhalil mnoho vecí, ktoré dovtedy verejnosť nepoznala, ako napríklad ich folklór, tajné podania rúk a heslá, ako aj zosmiešňovanie ich bieleho plachtového oblečenia. Poskytol tiež pomoc pri vypracovaní spisu, ktorý štát Georgia použil na zrušenie národnej korporátnej charty Klanu a svedčil aj v iných prípadoch súvisiacich s Klanom.

Leah Remini – scientológia

Leah Remini, herečka známa zo sitkomu Dvaja z Queensu, bola dlhé roky členkou scientologickej cirkvi. Po odchode od scientológov napísala knihu o praktikách v cirkvi a v súčasnosti v rámci antipropagácie v rozhovoroch prezrádza rôzne informácie o známych členoch, ako je napríklad Tom Cruise. Zlom u Remini nastal v roku 2006, keď sa Tom Cruise oženil s Katie Holmes. Remini si vtedy uvedomila ako scientológia funguje a snaží sa do svojich radov získať predovšetkým celebrity. Herečka dostala pozvanie na svadbu pod podmienkou, že so sebou privedie svoju kamarátku Jennifer Lopez, o ktorú mali scientológovia veľký záujem. Neskôr sa Remini dozvedela, že o nej členovia cirkvi po svadbe písali hlásenia a posudky. Jeden údajne napísala aj Katie Holmes.

India a Catherine Oxenberg – NXIVM

Siekt je na svete veľa, ale nie všetky majú také démonické rituály ako NXIVM, americká organizácia, do ktorej sa deti z lepších amerických rodín, mladé herečky či ambiciózne dievčatá hnali dobrovoľne. Sú medzi nimi známe hviezdy, napríklad Allison Mack, Kristin Keuk či dcéra herečky Catherine Oxenburg India. Nechali sa opantať hlásaním myšlienok úspechu, pomoci a priateľstva, pohltiť vymývaním mozgu a školeniami, po ktorých nasledovali sexuálne orgie. Aj s deťmi! Indii trvalo sedem rokov, kým sa oslobodila od sexuálneho kultu. Jej matka Catherine nakoniec napísala knihu spomienok o tom, ako sa bezvýsledne snažila zachrániť svoju dcéru pred kultovou skupinou. Na čele zvrátenej organizácie stál dlhé roky Keith Raniere s prezývkou Prieskumník, ktorý vystupoval ako láskavý vodca a podporovali ho najbohatší ľudia sveta, ktorí verili v ušľachtilé ideály NXIVM. Raniere mal obrovský hárem žien, znásilňoval nové členky, z orgií s deťmi si nakrúcal pornovideá. Nové členky kultu, ktoré si to „zaslúžili“, označkovali vypáleným „latinským“ písmenom, z ktorého sa pri otočení vykľuli iniciály KR. Nakoniec ho polícia zatkla a súd odsúdil na 120 rokov väzenia.

Joe Valachi – Cossa nostra

Joe „Cago“ Valachi bol americký mafián talianskeho pôvodu, ktorý sa do novodobých dejín zapísal ako prvý, kto porušil sľub mlčanlivosti „Omertá“, a verejne prehovoril o existencii mafie a jej praktikách. O organizovanom zločine a obrovskej moci mafie sa dovtedy iba špekulovalo. Valachi bol členom „Cosa Nostra“ a pracoval pre rodinu Genovese. Medzi jeho mafiánske praktiky patrilo vydieranie, lúpeže, obchod s drogami a vraždy. V roku 1962 ho odsúdili na 20 rokov väzenia. Keďže hlava mafie ho považovala za informátora, dostal tzv. „bozk smrti“, čo znamenalo odkaz, že ho zavraždia. Rozhodol sa preto spolupracovať s políciou a odhalil celý systém a praktiky fungovania talianskej mafie. Jeho svedectvo následne výrazne pomohlo polícii s odhaľovaním mafiánskych zločinov.

Heinrich Himmler – NSDAP

Svet sa po vyše 75 rokoch dozvedel o súkromí a myšlienkach jedného z najmocnejších ľudí Hitlerovej Tretej ríše. Denník Ríšskeho vodcu SS a hlavy obávaného Gestapa, Heinricha Himmlera, nedávno objavili vo vojenskom archíve v meste Podolsk, ktoré sa nachádza neďaleko Moskvy. Dokument odhaľuje Himmlerov rodinný život krížiaci sa s masovým vraždením a miestami ukazuje skutočne brutálne výjavy. Denník obsahuje viac ako tisíc strán dokumentujúcich každodenný život, popravy nacistických spojeneckých dôstojníkov v Poľsku, ktorí odmietli bojovať a ďalšie podrobnosti. Informácie umožňujú hlbšie pochopiť Himmlerov charakter a brutálne činy, na ktoré dal rozkaz. Jedným z konkrétnych bolo napríklad vybaviť koncentračný tábor Osvienčim novými strážnymi psami, ktoré mali väzňov roztrhať na kusy.

Carlos Lehder – Medellínsky drogový kartel

Muž, ktorý založil notoricky známy Medellínsky kartel spoločne s Pablom Escobarom, opustil v roku 2020 americké väzenie a pricestoval do Nemecka. Dnes, vyše 70-ročný Carlos Lehder s kolumbijsko-nemeckým občianstvom je známy v súvislosti so zriadením pašeráckej drogovej základne na súkromnom ostrove na Bahamách. Chytili ho v Kolumbii v roku 1987 a vydali do USA, kde dostal doživotný trest, plus 135 rokov väzenia. Trest mu však znížili, keď sa rozhodol spolupracovať s vyšetrovateľmi. Svedčil napríklad proti bývalému panamskému lídrovi Manuelovi Noriegovi, ktorý mal úzke vzťahy s Medellínskym kartelom a umožnil mu pašovať kokaín cez Panamu. Úrady preto súhlasili s jeho prepustením, dali mu štatút chráneného svedka a previezli do Nemecka, odkiaľ pochádzal jeho otec.