MENU
Menu

Zaujímavosti Cirkev sa búri: Zatvorené kostoly sa opäť otvárajú, ale ako ...

Ira Gerhart v roku 2016 konečne našiel miesto, kde si môže splniť svoj dlhoročný sen – otvoriť si pivovar. Je ním presbyteriánsky kostol z roku 1923 - bol lacný, je okúzľujúci a stojí iba pár blokov od centra Youngstownu v Ohiu.

S farebnými sklenenými oknami, tehlovými stenami a veľkou svätyňou, kde môže byť veľa sudov a konzumentov, priťahujú kostoly prerobené na pivovary milovníkov piva. Ale  pre duchovných a veriacich môžu predstavovať pohoršenie. Keď Gerhart oznámil svoje plány, obyvatelia a kňazi blízkeho baptistického kostola, sa začali sťažovať, že v bývalom svätostánku sa bude ponúkať alkohol. "Ja to chápem, už iba tá myšlienka umiestniť do božieho domu bar," povedal agentúre AP Gerhart. "Pokiaľ by sme to ale neurobili, s najväčšou pravdepodobnosťou  by to spadlo, alebo by to zbúrali. Povedali sme im, že nebudeme žiadnym hlučným barom pre študentov," dodáva.

Od roku 2011 bolo v USA najmenej desať starých kostolov prerobených na nové pivovary. A najmenej štyri sa majú otvoriť v roku 2018. Tento trend začal po recesii v roku 2007, kedy sa kostoly začali zlučovať alebo zatvárať kvôli poklesu počtu členov. Gerhart sa po víťazstve nad skeptikmi, medzi ktorých patria aj duchovní, a po získaní licencie na predaj alkoholu, plánuje otvoriť tento mesiac. V pivovare Church Brew Works v Pittsburgu, ktorý bol prestavaný z kostola a otvorený v roku 1996, sedia návštevníci v boxoch na bývalých kostolných laviciach. Oceľové a medené sudy sú umiestené na mieste bývalého oltára. Priestor zdobia žlté vlajky s mottom pivovaru: ÔSMEHO DŇA ČLOVEK STVORIL PIVO. Majiteľ Sean Casey kúpil bývalý kostol, pretože bol lacný a pripomínal mu pivnice, ktoré navštevoval v Mníchove. Fanúšikovia označujú jeho rustikálnu výzdobu za hlavné lákadlo.

Keď bol kostol svätého Jana Krstiteľa odsvätený a predaný Caseymu, rímskokatolícka diecéza vyjadrila s týmto krokom nesúhlas. Boli zavedené opatrenia, ktorých cieľom je zabrániť, aby sa ďalšie zatvorené kostoly menili na bary a kluby. Reštrikcie majú aj niektoré ďalšie diecézy. "Nechceme, aby sa tam predával alkohol," uviedol hovorca arcidiecézy v Cincinnati Michael Schafer. "Myslíme si, že sa to pre svätostánok nehodí," dodal. Aj táto arcidiecéza uvalila reštrikcie na premenu zatvorených  kostolov na pivnice. Pamiatkari upozorňujú, že kostoly sa renovujú veľmi ťažko. Veľké okenné vitráže a priestorné svätyne je ťažké rozdeliť na byty. Ochrana historických pamiatok môže novým majiteľom brániť v snahe ich zbúrať, čo vedie k tomu, že sú prázdne a chátrajú. Rovnako klenuté stropy, ktoré držia developerov s byty od kostolov, im ale poskytujú atmosféru starého sveta, ktorú je ťažké inde kopírovať, a robia z bývalých svätostánkov výborné miesto pre dôstojné pivnice. Niekedy dokonca ani duchovní nemajú nič proti tomu dať si nejaký ten pollitrák. Niektorí sú dokonca pravidelnými návštevníkmi Church Brew Works, tvrdí Casey. Objednať si môžu svetlý vrchne kvasený Píšťalový organ či tmavý ležiak Zbožný mních.

Pivovar Taft's Ale House v Cincinnati, ktorý sa nachádza v 167 rokov starom kostole svätého Pavla evanjelickej protestantskej cirkvi, dokonca začal prevádzku veľkým ceremoniálom s požehnaním pív. Televízia odvysielala reportáž s požehnaním katolíckeho kňaza, reverenda Johna Kroegera. "Bože celého vesmíru, obdarovávaš nás priateľmi, jedlom a pitím," povedal s pohľadom nahor. "Požehnaj tieto sudy a každý sud, ktorý sa tu uvarí. Požehnaj všetkým tým, ktorí sa tu osviežia, a všetkým tým, ktorí sa tu zhromaždia v budúcich dňoch, mesiacoch a rokoch."

DISKUSIA
4.11. 2017 7:00
Diskusia